Ndiheni të përgjumur pas drekës , ja si mund ta shmangni atë - Gazeta Express
string(58) "ndiheni-te-pergjumur-pas-drekes-ja-si-mund-ta-shmangni-ate"

Shneta tjera

Gazeta Express

31/10/2022 22:12

Ndiheni të përgjumur pas drekës , ja si mund ta shmangni atë

Shneta tjera

Gazeta Express

31/10/2022 22:12

Përgjumja gjatë ditës është diçka që të gjithë e kanë përjetuar të paktën një herë. Pavarësisht nëse jeni në shkollë, kolegj, zyrë ose shtëpi, fillim i papritur i përgjumjes mund të jetë pothuajse i zakonshëm

Gjumi pas drekës ka të bëjë me ushqimin që hani dhe faktin që trupi juaj dëshiron të flejë. Ka dy fenomene që e shkaktojnë këtë.

Lexo Edhe:

Presioni i gjumit: Adenozina, një hormon që gjendet në tru, rritet gradualisht sa më gjatë që jemi zgjuar. Ndërsa ky hormon është në nivelin e tij maksimal pak para gjumit, ai është gjithashtu më i lartë në pasdite sesa në mëngjes. Sa më shumë adenozinë të jetë e pranishme në trupin tuaj, aq më shumë do të dëshironi të flini.

Ritmi cirkadian: Ritmi cirkadian është procesi i dytë që në mënyrë indirekte shkakton lodhje. Ngjashëm me një orë, ritmi cirkadian rregullohet kur jemi zgjuar dhe në gjumë. Ai ndryshon gjatë gjithë ditës për të ruajtur vigjilencën tuaj duke kontrolluar prodhimin e hormoneve dhe proceseve të tjera në trup.

Meqë shumica prej nesh zgjohen rreth 7-9 orë para drekës, ne përjetojmë një sasi të shtuar të adenozinës dhe një rënie të lehtë të ritmit cirkadian gjatë drekës. Këto ndryshime na bëjnë që të ndihemi të përgjumur ose të lodhur.

Nëse ndiheni të përgjumur ose letargjik pas drekës, këtu janë disa këshilla që do t’ju ndihmojnë të zgjoheni

Shëtisni pas drekës

Pasi të keni ngrënë, mos u ktheni menjëherë në punë. Në vend të kësaj, duhet të bëni një shëtitje të shpejtë nëpër ndërtesë ose të përdorni shkallët. Ky ushtrim i shpejtë mund të ndihmojë në rritjen e përmbajtjes së oksigjenit në gjak dhe t’ju japë më shumë energji.

Pini ujë

Lodhja, melankolia dhe vështirësia në përqendrim janë të gjitha simptoma të dehidrimit. Mundohuni të konsumoni mjaftueshëm ujë gjatë gjithë ditës. Mbushni trupin tuaj me pak lëngje për të parandaluar rënien pas drekës.

Njihni kontrollin e porcioneve

Ngrënia e tepërt mund të rezultojë shpejt në plogështi sepse ngadalëson tretjen dhe ju bën të ndiheni të fryrë. Për të shmangur ndjesinë e përgjumjes dhe letargjisë dhe për të kontrolluar më tej nivelet e sheqerit në gjak, zgjidhni të hani vakte të shkurtra ndërmjet tyre.

Mbani gjurmët e vakteve

Mbajtja e shënimeve të vakteve tuaja të drekës është thelbësore. Është më mirë të zbuloni vaktin që ju bën të ndiheni të përgjumur dhe letargjik, të reduktoni marrjen menjëherë dhe ta zëvendësoni atë me diçka tjetër që mund të mbajë nivelet tuaja të energjisë të larta. /Revista Psikologji