Ndërsa Ukraina po përgatitet për raketa, Moldavia “gati” për ndërprerje të energjisë - Gazeta Express
string(81) "ndersa-ukraina-po-pergatitet-per-raketa-moldavia-gati-per-nderprerje-te-energjise"

Lajme

Gazeta Express

29/11/2022 16:33

Ndërsa Ukraina po përgatitet për raketa, Moldavia “gati” për ndërprerje të energjisë

Lajme

Gazeta Express

29/11/2022 16:33

Pushtimi rus i Ukrainës është ndjerë në mbarë botën, por pak vende janë prekur aq rëndë sa Moldavia.

Kombi i vogël i Evropës Lindore ndodhet në kufirin perëndimor të Ukrainës dhe fillimisht pranoi më shumë refugjatë se çdo vend tjetër.

Lexo Edhe:

Inflacioni këtu shkon në më shumë se 30%, kryesisht për shkak të kostos spirale të energjisë dhe ushqimit.

Ndikimet këtu, megjithatë, janë më të komplikuara se diku tjetër.

Gjatë epokës sovjetike, vendet ishin të lidhura së bashku jo vetëm nga politika, por nga infrastruktura. Linjat e energjisë dhe tubacionet e gazit u kaluan qëllimisht përtej kufijve, një përpjekje për të lidhur BRSS së bashku.

Kjo e ka lënë Moldavinë pothuajse në mënyrë unike të ekspozuar ndaj sulmeve ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës; një sulm me raketa në Odesa mund ta zhysë në errësirë ​​kryeqytetin e Moldavisë, Kishinau.

Zëvendëskryeministri i vendit ka paralajmëruar njerëzit që të përgatiten për ditët e ndërprerjeve të energjisë elektrike.

Rusia është përpjekur të ushtrojë presion mbi qeverinë në Kishinau, në një përpjekje për të dobësuar mbështetjen e saj për Ukrainën dhe për të prishur përpjekjet e tyre për të shkuar drejt BE-së.

Në përgjithësi, ky presion ka ardhur në formën e rritjes së çmimeve. Sot, ata kanë frikë se raketat ruse mund ta bëjnë atë edhe më të menjëhershme./Abcnews.al/