“Ndaloni Putinin, është si Hitleri”, Zelensky mbërrin në New York - Gazeta Express
string(61) "ndaloni-putinin-eshte-si-hitleri-zelensky-mberrin-ne-new-york"

“Ndaloni Putinin, është si Hitleri”, Zelensky mbërrin në New York

Lajme

Gazeta Express

19/09/2023 15:49

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, gjendet në New York për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ai planifikon edhe një vizitë në Uashington dhe takim në Shtëpinë e Bardhë me presidentin amerikan, Joe Biden.

Lexo Edhe:

“Falënderoj Shtetet e Bashkuara për mbështetjen”, tha Zelensky. “Duhet të ndalojmë Putinin pasi është bërë njësoj si Hitleri”, shtoi presidenti ukrainas, duke njoftuar se do të paraqesë në OKB një propozim kundër agresionit të Rusisë.

Gjatë qëndrimit në Nju-Jork, Zelensky vizitoi dhe një spital ku po trajtohen ushtarë ukrainas që kanë marrë plagë të rënda, shumë prej të cilëve kanë përfunduar me gjymtyrë të amputuara.