Ndalni dhimbjen e gjurit me këto ushqime - Gazeta Express
string(40) "ndalni-dhimbjen-e-gjurit-me-keto-ushqime"

Ndalni dhimbjen e gjurit me këto ushqime

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

16/05/2024 20:14

Dhimbja kronike e gjurit është një nga dhimbjet më të vështira për t’u përballuar, pasi streson gjurin qoftë në këmbë apo ulur.

Ecja, ngjitja e shkallëve, ngasja e biçikletës, apo edhe përpjekja për të marrë një pozicion të rehatshëm gjumi në shtrat mund të bëjë që gjunjët të sforcohen.

Lexo Edhe:

Prandaj, dhimbja e gjurit mund të prekë tërë ditën.

Kjo dhimbje kronike e gjurit mund të shkaktohet nga bursiti, artriti ose, në disa raste, dëmtimi, por për fat të mirë, ekzistojnë një sërë trajtimesh që mund të trajtojnë dhimbjen dhe ta kthejnë atë në normalitet.

Për fat të keq, megjithatë, barnat me recetë kanë efekte të forta anësore dhe mund të shkaktojnë komplikime në trup.

Është interesante se dieta ka një ndikim të rëndësishëm në nivelet e dhimbjes.

Dhimbja e gjurit zakonisht shkaktohet nga inflamacioni.

Lexoni për pesë ushqimet e njohura për trajtimin e menjëhershëm të dhimbjeve të gjurit dhe ju ndihmojnë të ngriheni në këmbë.

Karrota

Karotat kanë përfitime të shumta shëndetësore, një prej të cilave është dhimbja e kyçeve. Sipas një ilaçi të vjetër kinez, ngrënia e karotave mund të lehtësojë dhimbjet e gjurit. Kjo për shkak se karotat janë të pasura me vitaminë A dhe beta-karoten, të cilat janë substanca të fuqishme anti-inflamatore.

Shafrani i Indisë

Nëse ju pëlqen curry, keni një arsye më shumë për ta shtuar në gatimin tuaj. Shumica e curries përmbajnë shafran të Indisë. Ky shafran i Indisë përmban sasi të mëdha kurkumine. Kurkumina është përdorur prej shekujsh në mjekësi, veçanërisht në mjekësinë bimore, për vetitë e saj anti-inflamatore. Konsumimi i rregullt i kurkuminit mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e dhimbjes së gjurit dhe dhimbjeve të tjera të kyçeve.

Uthull molle

Uthulla e mollës mund të lehtësojë dhimbjet e gjurit, qoftë duke e pirë ose duke e aplikuar nga jashtë në zonën e dhimbshme. Pirja e të paktën dy lugë gjelle uthull molle në ditë mund të ndihmojë në zbërthimin e toksinave rreth gjurit që shkaktojnë inflamacion. I njëjti efekt mund të arrihet duke përzier uthull molle me vaj ulliri dhe duke masazhuar gjurin të paktën një herë në ditë për një javë.

Xhenxhefili

Xhenxhefili përmban përbërësin aktiv gingerol, i cili është një substancë e fuqishme anti-inflamatore. Studimet në njerëzit me artrit kanë treguar se shtimi i xhenxhefilit në ilaçe redukton dhimbjen më shumë sesa kur ilaçi merret vetëm.

Arra

Kur bëhet fjalë për arrat, arrat janë një zgjedhje kryesore për shkak të përmbajtjes së tyre të acideve yndyrore omega-3 dhe përmbajtjes së lartë të antioksidantëve. Këta përbërës janë idealë për lehtësimin e dhimbjeve të gjurit. Arrat janë të larta në kalori, por konsumi i rregullt zvogëlon dëshirën për ushqim të padëshiruar. Prandaj, ngrënia e arrave mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Me pak fjalë, humbja e peshës është një mënyrë fantastike për të reduktuar dhimbjen e gjurit.