Nata finale e Eurovisionit, Shqipëria këndon e 10’ta – kështu mund të votoni - Gazeta Express
string(72) "nata-finale-e-eurovisionit-shqiperia-kendon-e-10ta-keshtu-mund-te-votoni"

Muzike

Gazeta Express

13/05/2023 21:46

Nata finale e Eurovisionit, Shqipëria këndon e 10’ta – kështu mund të votoni

Muzike

Gazeta Express

13/05/2023 21:46

Albina Kelmendi dhe familja e saj përfaqësojnë Shqipërinë në finalen e madhe të “Eurovisionit 2023” që ka nisur në Liverpool të Anglisë. Shqipëria është e dhjeta në renditjen e 26 garuesve.

“Duje” titullohet kënga që përfaqëson Shqipërinë sivjet. Është pjesëmarrja e 19-të e shtetit shqiptar në “Eurovision” dhe e 11-ta që shkon në finale. “Duje” vjen në një formacion ku përfshihet e gjithë familja Kelmendi, teksa muzikalisht e si performancë skenike jep mesazhin e ruajtjes së familjes. Teksti është shkruar nga Erjona Rushiti, ndërsa është kompozuar nga Enis Mullaj.

Lexo Edhe:

Për herë të parë në “Eurovision”, sivjet votimi konsiderohet “i hapur” për të gjithë botën. Për herë të parë në historinë e garës, shikuesit nga vendet jo-pjesëmarrëse, përfshirë Kosovën, mund të votojnë për të preferuarin e tyre. Juria, e cila nuk kishte të drejtë vote në gjysmëfinale, ka të drejtë të votojë në finalen e madhe.

Si të votoni për Albina Kelmendin?

Të gjithë shikuesit mund të votojnë përmes aplikacionit zyrtar “Eurovision Song Contest”, që është në iOS dhe Android, dhe në faqen www.esc.vote, përfshirë edhe nga vendet jo-pjesëmarrëse. Votimi hapet pas këngës së fundit dhe do të zgjasë 40 minuta. Dhjetë këngët që marrin më shumë vota nga vendet jo-pjesëmarrëse do të marrin pikë nga 1-12 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 dhe 12). Votat e vendeve jo-pjesëmarrëse llogariten si votat e një vendi pjesëmarrës.

Publiku, nga vendet pjesëmarrëse në “Eurovision”, jep gjithsej 2204 pikë (58 nga “pjesa tjetër e botës”, 2146 nga vendet pjesëmarrëse).

Në finale shënohen edhe votat e jurive kombëtare. 37 prej tyre japin gjithsej 2146 pikë. Këto pikë jepen veçmas nga pikët e audiencës, kështu që çdo vend pjesëmarrës jep dy herë pikë nga 1 në 12. Në rast se dy vende kanë të njëjtin numër pikësh në finale, vendi që ka pikë më shumë nga audienca ka përparësi.