"Na kanë pa si arushat", Xhavit Haliti flet për reagimin e deputetëve serbë pasi Kosova u bë anëtare në Asamblenë e NATO-s - Gazeta Express
string(119) "na-kane-pa-si-arushat-xhavit-haliti-flet-per-reagimin-e-deputeteve-serbe-pasi-kosova-u-be-anetare-ne-asamblene-e-nato-s"

“Na kanë pa si arushat”, Xhavit Haliti flet për reagimin e deputetëve serbë pasi Kosova u bë anëtare në Asamblenë e NATO-s

Lajme

Gazeta Express

27/05/2024 20:47

Deputeti i PDK-së Xhavit Haliti në një lidhje direkte në “Frontal” me Arsim Lanin në T7, u pyet për reagimin e deputetëve serbë pasi Kosova u bë anëtare në Asamblenë e NATO-s.

Ai tha se disa nga ta i kanë parë deputetët e Kosovës sikur “arushat në mal”

Lexo Edhe:

“Me disa kemi folë e jemi përshëndet, me disa na kanë pa sikur arushat në mal. Kështu që ka qenë një debat pardje se ata kanë ardhë të organizuar kanë qenë 15-16 logjistikë e delegacionit, pati dy diskutime të serbëve dhe një i joni që pati përplasje me akuza dhe kundër-akuza, megjithatë nuk zgjoi interesim që të diskutojnë edhe të tjerët me ata që i thanë dy përfaqësuesit e Serbisë duke përfshirë edhe Rakiqin”, shtoi ai.

Video e plotë më poshtë:

Asambleja Parlamentare e NATO-s miratoi të hënën vendimin për ngritjen e statusit të Kosovës në anëtare të asociuar në këtë organizatë.

Shumica e vendeve votuan në favor, një ishte kundër ndërsa 14 abstenuan.

Që nga viti 2014 Kosova kishte statusin e anëtares vëzhguese ndërsa me ngritjen e statusit, parlamentit të Kosovës i lejohet të marrë pjesë në të gjitha veprimtaritë e Komiteteve dhe nënkomiteteve, seancat plenare ku mund të paraqesë rezoluta dhe ndryshime në rezoluta si dhe në seminaret Rose-Roth, në të cilat pjesëtarët e parlamenteve nga vendet anëtare dhe ato partnere të NATO-s takohen me zyrtarë qeveritarë, organizata të tjera ndërkombëtare, ekspertë nga universitete, grupe kërkimore dhe Organizata joqeveritare, për të diskutuar një çështje specifike të sigurisë me interes të përbashkët.