Murati tregon arsyet pse s’do të lejohet tërheqja nga Trusti: Me parime s’ka kompromis - Gazeta Express
string(83) "murati-tregon-arsyet-pse-sdo-te-lejohet-terheqja-nga-trusti-me-parime-ska-kompromis"

Instant

Gazeta Express

26/05/2022 23:39

Murati tregon arsyet pse s’do të lejohet tërheqja nga Trusti: Me parime s’ka kompromis

Instant

Gazeta Express

26/05/2022 23:39

Ministri i Financave dhe i Transfereve, Hekuran Murati ka treguar arsyet pse s’do të lejohet tërheqja nga Trusi Pensional.

Murati në emisionin ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se paprekshmëria e Fondit Pensional është parim, dhe sipas tij, me parime nuk bëhen kompromise.

Lexo Edhe:

“Për me u bë shtet i zhvillum si shtete perëndimore nuk është cështje kohe, që duhet me prit do vjet edhe nashta bëhesh, është cështje e aktivitetve dhe veprimeve  që i bën. Shumësia e veprimeve që bën si Qeveri dhe shoqëri të sjell te ndonjë zhvillim ose jo.

Nëse ne fillojmë politika të tilla, nuk është cështja te kompromisi, ky është parim, dmth është ligj, paprekshmëria e Fondit Pensionale. Quhet Fondi Pensional për shkak se ato mjete bohen tuat kur t’i bojsh 65 vjet. Është cështje parimore, me parime nuk bëhet kompromis. Kur bëhet kompromis me parime shkaktohet precedent dhe pastaj është cështja e sasisë se parimin e ke shkel”, tha Murati.