Mungesa e lëndëve ushqyese krijon kruajtje në trup - Gazeta Express
string(50) "mungesa-e-lendeve-ushqyese-krijon-kruajtje-ne-trup"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

29/05/2023 19:27

Mungesa e lëndëve ushqyese krijon kruajtje në trup

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

29/05/2023 19:27

Ka shumë shkaqe të kruajtjes së lëkurës, duke përfshirë alergjitë, çekuilibrin hormonal dhe produktet kozmetike.

Por a keni menduar ndonjëherë se mungesa e lëndëve ushqyese mund të jetë shkaku i kruajtjes?

Lexo Edhe:

Vitamina D për lëkurë me shkëlqim

Lëkura e thatë është shpesh shenjë e mungesës së vitaminës D. Meqenëse vitamina D krijohet nga ekspozimi i lëkurës në diell, në muajt e dimrit, kur ekspozimi ndaj dritës së diellit është më i vogël, njerëzit shpesh përjetojnë lëkurë të thatë dhe kruarje. Megjithatë, mungesa e vitaminës D mund të jetë një shkak më i mundshëm.

Përveç ekspozimit të lëkurës tuaj ndaj rrezeve të diellit, ju mund të merrni vitaminë D nga ushqime si peshku yndyror, vezët dhe mishi i organeve. Vajrat aktualë të vitaminës D mund të përdoren gjithashtu në zonat ku keni ndjesinë e kruarjes. Nëse mbani një dietë të pasur me lëndë ushqyese dhe ende po përjetoni simptoma, mund të jetë për shkak të një problemi me zorrën tuaj.

Acidet yndyrore esenciale për lëkurën

Mungesa ose çekuilibri i acideve yndyrore esenciale mund të jetë gjithashtu shkaku i kruajtjes së lëkurës. Të dy acidet yndyrore të pangopura omega-6 dhe omega-3 luajnë një rol jetik në funksionin e lëkurës. Ato krijojnë molekula të fuqishme, të quajtura eikosanoide, që ndikojnë në përgjigjen inflamatore të lëkurës. Kur keni mungëse të tyre, këto përgjigje bëhen jofunksionale duke çuar në kruajtje dhe inflamacion të lëkurës.

Meqenëse acidet yndyrore nuk prodhohen në trup, duhet t’i konsumoni ato nga dieta juaj përndryshe do të keni mungesë. Acidet yndyrore omega-3 gjenden në peshkun yndyror, të verdhat e vezëve, farat e lirit, farat chia dhe arrat, dhe ju duhet të konsumoni ushqime të pasura me omega-3 çdo ditë.

Mungesa e hekurit

Mungesa e hekurit shoqërohet më së shumti me lodhjen, qarkullimin e dobët dhe rënien e flokëve, por gjithashtu mund të shkaktojë kruajtje të lëkurës. Lajmi i mirë është se kruajtja largohet kur rimerrni sasinë e duhur të hekurit.

Hekuri gjendet si në ushqimet shtazore ashtu edhe në ato bimore. Megjithatë, burimet shtazore si mishi i kuq, mishi i organeve dhe ushqimet e detit ofrojnë llojin më të disponueshëm të hekurit, që do të thotë se trupi juaj mund ta përdorë atë më lehtë.

Ushqyes të tjerë që lidhen me shëndetin e lëkurës

Si mungesa e vitaminës B12 ashtu edhe e vitaminës A mund të shkaktojnë kruajtje në lëkurë, kështu që nëse keni kruajtje kronike, testimi i nivelit të këtyre vitaminave mund të jetë i dobishëm. Ky test do t’ju ndihmojë gjithashtu të përcaktoni nëse këto mangësi janë në rrënjë të ndjeshmërisë dhe kruajtjes së lëkurës tuaj.

Por mungesa e vitaminës B12 dhe vitaminës A shoqërohet me simptoma të tjera si lodhja, ekuilibri i dobët, problemet e shikimit dhe qarkullimi i dobët, ndaj kini kujdes edhe për ato. Dhe nëse keni dyshime, shihni një mjek.

Shëndeti juaj i zorrëve

Mangësitë ushqyese mund të shkaktojnë shumë simptoma të lëkurës, duke përfshirë kruajtjen e lëkurës, por nëse jeni duke ngrënë një dietë të pasur me lëndë ushqyese dhe ende po përjetoni simptoma, mund të jetë për shkak të një problemi me zorrën tuaj.

Nëse keni kruajtje në lëkurë, eksploroni çështjet e mundshme themelore dhe sigurohuni që dieta juaj të përfshijë ushqime që e ushqejnë lëkurën, në mënyrë që të jetoni pa irritime të lëkurës dhe të keni lëkurë të shëndetshme.