Mungesa e gjumit rrit rrezikun e demencës - Gazeta Express

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/05/2021 0:22

Mungesa e gjumit rrit rrezikun e demencës

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/05/2021 0:22

Nëse jeni duke u përpjekur të kaloni rreth gjashtë orë ose më pak gjumë në natë gjatë javës së punës, po krijoni trurin tuaj për dështimin në të ardhmen, sipas një studimi të ri botuar të martën në revistën Nature Communications.

Pas ndjekjes së gati 8000 njerëzve për 25 vjet, studimi zbuloi një rrezik më të lartë të demencës me një “kohëzgjatje gjumi prej gjashtë orësh ose më pak në moshën 50 dhe 60 vjeç” në krahasim me ata që flinin shtatë orë në natë.

Lexo Edhe:

Për më tepër, kohëzgjatja e vazhdueshme e gjumit e shkurtër midis moshave 50, 60 dhe 70 u shoqërua gjithashtu me një “30% rritje të rrezikut të demencës”, e pavarur nga “faktorët sociodemografik, të sjelljes, kardiometabolike dhe të shëndetit mendor”, përfshirë depresionin.

“Gjumi është i rëndësishëm për funksionin normal të trurit dhe gjithashtu mendohet të jetë i rëndësishëm për pastrimin e proteinave toksike që grumbullohen nga truri”, tha Tara Spiers-Jones, zëvendës drejtore e Qendrës për Zbulimin e Shkencave të Trurit në Universitetin e Edinburg në Skoci.