Moti sot në Kosovë: Temperatura deri në 37 gradë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

02/08/2021 7:09

Moti sot në Kosovë: Temperatura deri në 37 gradë

Lajme

Gazeta Express

02/08/2021 7:09

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, situata meteorologjike do të vazhdoj të mbetet e njëjtë.

Kjo gjendje, vije si pasojë e prezencës së masave të nxehta të ardhura nga Afrika Veriore.

Lexo Edhe:

Temperaturat minimale pritet të sillen ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-37 gradë Celsius.

“Temperaturat minimale mbeten pothuaj konstante me ditët e fundit , ndërsa maksimalet e ditës parashihen të kenë ulje të lehta. Minimalet ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-37 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga perëndimi dhe jugperëndimi e lehtë dhe lokale e fortë”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

IHMK fton qytetarët që t’i respektojnë këshillat e IKPSH-së dhe që të mos ndezin zjarre, sepse fuqia e tyre mund të jetë e madhe sa që të rrezikohet edhe jeta e njerëzve.