Moska i reagon Washingtonit për Kosovën në ditën e takimit Biden-Putin - Gazeta Express

Moska i reagon Washingtonit për Kosovën në ditën e takimit Biden-Putin

Lajme

Gazeta Express

18/06/2021 12:31

Në ditën e takimit në mes të presidentit të SHBA-së, Joe Biden, dhe atij rus, Vladimir Putin, Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë i ka reaguar Washingtonit zyrtar, duke thënë se janë të shqetësuar me armatosjen e Kosovës nga Amerika.

“Ne jemi duke pranuar me ankth raportet e furnizimeve me pajisje ushtarake të Kosovës nga ShBA-ja.  Amerika në këtë mënyrë do të minojë përpjekjet ndërkombëtare për të siguruar paqen dhe stabilitetin në Ballkan”, thuhet në reagimin e MPJ-së së Rusisë të publikuar dje.

Tutje nga Moska shtojnë se ndihmesa e Kosovës për rritjen e ushtrisë është një shkelje e Rezolutës 1244.