Mos e injoroni: Një shenjë që kockat po bëhen të dobëta dhe të brishta - Gazeta Express
string(69) "mos-e-injoroni-nje-shenje-qe-kockat-po-behen-te-dobeta-dhe-te-brishta"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

19/02/2024 18:54

Mos e injoroni: Një shenjë që kockat po bëhen të dobëta dhe të brishta

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

19/02/2024 18:54

Kockat e shëndetshme janë çelësi i një pleqërie të shëndetshme dhe pa dhimbje dhe nuk është kurrë shumë herët apo vonë për të filluar kujdesin për to

Kockat shpesh dobësohen dhe bëhen të brishtë pa asnjë simptomë, dhe ne e kuptojmë këtë vetëm kur ndodh një frakturë.

Lexo Edhe:

“Për shkak se humbja e kockave shpesh shkon e pazbuluar, mënyra e parë se si njerëzit mund të zbulojnë se sa të shëndetshme janë kockat e tyre është një skanim i densitetit kockor, ose skanimi DEXA, i cili rekomandohet për çdo grua mbi 65 vjeç, gratë më të reja në rrezik të zhvillimit të osteoporozës dhe burrat mbi 70 vjeç. vjeç. vite”, tha Dr. Heather L. Hoflich për Paradën.

Endokrinologia Sarah Fishman konfirmon se ky është një test i rëndësishëm.

“Fatkeqësisht, osteoporoza dhe osteopenia janë shpesh kushte të heshtura. “Shumica e njerëzve nuk ndjejnë asgjë në kockat e tyre derisa të ketë një frakturë,” paralajmëroi ajo.

Megjithatë, sipas Dr. Fishman, ka një shenjë të hershme se kockat po dobësohen, dhe kjo është tkurrja.

“Megjithëse disa njerëz besojnë se një rënie në perimetrin e kyçit të dorës është një shenjë e humbjes së kockave, në fakt është një shenjë më pak e saktë se humbja e gjatësisë,” vuri në dukje ajo.

Çfarë duhet të bëni nëse kockat tuaja janë të dobëta?

Nëse dëshironi të forconi kockat tuaja dhe të ngadalësoni dobësimin e tyre, merrni mjaft kalcium . Rekomandohet të konsumoni nga 1000 deri në 1300 miligramë kalcium çdo ditë, në varësi të moshës dhe gjinisë. Ushqimet e pasura me kalcium përfshijnë jogurtin, lëngun e fortifikuar të portokallit, sardelet, salmonin, tofu dhe spinaqin.

“Nëse nuk merrni mjaftueshëm kalcium vetëm përmes dietës, mund t’i drejtoheni suplementeve të kalciumit në konsultim me mjekun tuaj”, vuri në dukje Dr. Hoflich.

Marrja e vitaminës D është gjithashtu e rëndësishme. Nëse nuk kaloni shumë kohë jashtë ose jetoni në një vend që nuk është veçanërisht me diell, merrni parasysh marrjen e një suplementi dietik. Instituti Kombëtar i Shëndetit rekomandon marrjen e 600-800 mikronjësive të vitaminës D në ditë, në varësi të moshës dhe gjinisë.

Dhe së fundi, ushtroni të paktën 30 minuta në ditë. Zgjidhni ushtrime si ecja, vrapimi, ngritja e peshave, tenisi dhe joga.

“Ndonjëherë është e mundur të rritet densiteti i kockave me mjekim. Ka barna që do të ndërtojnë në mënyrë më aktive densitetin e kockave dhe ilaçe që do të ndihmojnë në ngadalësimin e proceseve shkatërruese që çojnë në humbjen e kockave”, shpjegon Dr. Fishman. Ai gjithashtu vë në dukje se efektiviteti i barnave të tilla varet nga mosha e pacientit dhe kushtet e tjera mjekësore.