Mos e dërgoni kurrë Vuçiqin për të paguar biletën tuaj - Gazeta Express
string(54) "mos-e-dergoni-kurre-vuciqin-per-te-paguar-bileten-tuaj"

Mos e dërgoni kurrë Vuçiqin për të paguar biletën tuaj

OP/ED

Gazeta Express

22/08/2023 13:59

Shkruan Ratko Femić

Mos e dërgoni kurrë Vuçiqin të paguajë biletën tuaj, bënin shaka vizitorët e rregullt të basteve kur presidenti serb vendosi t’i afrohej Clintonëve. Vuçiq më pas u poshtërua e u poshtërua para ish-presidentit amerikan, gjë që na kushtoi dy milionë dollarë, të cilat ai ia dhuroi fondacionit Clinton.

Lexo Edhe:

“Një nga arsyet e fillimit të procedurës kundër Hillary Clinton është fakti se Serbia pagoi dy milionë dollarë për shtrëngimin e duarve të presidentit të saj me Barack Obamën dhe ato para iu dërguan fondacionit Clinton”, tha Roger Stone, ish-këshilltar i Donald Trump, një vit më parë në emisionin “Info vors” të Alex Jones.

Ne e dimë se si përfundoi ajo aventurë Vuçiq-Clinton.

Në zgjedhjet, në të cilat Hillary Clinton dhe Donald Trump u përplasën, ky miliarder me një prerje flokësh si Dennis Napasti u bë president amerikan.

Pastaj Vuçiq e dërgoi Daçiqin për të përshëndetur Trumpin në ndërtesën e OKB-së dhe i tregoi atij një foto të përbashkët nga një takim nga koha kur një nga amerikanët më të pasur nuk ishte ende në politikë dhe e ftoi atë të vizitonte Serbinë në emër të presidentit, i cili luante të preferuarin.

Pas kësaj, kur Trump dhe Biden u kryqëzuan, Vuçiç e mbështeti Trumpin, por këtë herë ai festoi kandidatin demokrat.

Epo, tani Vuçiq duket se ka vendosur të luajë sërish biletën, këtë herë përsëri për Trumpin, i cili ka shanse në rritje për të fituar nominimin në Partinë Republikane dhe gjatë fundjavës u takua me një nga klientët kryesorë të medias së Trump, gazetarin kontrovers Tucker Carlson.

Një nga pretendimet e tij është se lufta në Ukrainë, lufta kundër Rusisë e udhëhequr nga NATO, ka shkatërruar ekonominë e Evropës.

“Që shkatërrimi i gazsjellësit Nord Stream, i kryer nga administrata Biden, qoftë drejtpërdrejt ose nëpërmjet ndërmjetësve, po vret ekonominë gjermane, ekonominë më të madhe në Evropë, dhe se pasojat e kësaj, ku një vend i NATO-s po sulmon në të vërtetë. një tjetër, ndihet në të gjithë Evropën”, i ka rrëfyer Carlson – Vuçiqit fjalët në Twitter.

Kjo narrativë pro-Kremlinit për luftën në Ukrainë dhe sulmin ndaj administratës së Bidenit në lidhje me shkatërrimin e “Rrjedhës së Veriut” dhe ekonomisë gjermane është mjaft domethënëse. Ai na thotë se Vuçiq këtë herë do të shkojë për gjithçka ose asgjë, sepse këto janë qëndrimet mbi të cilat Trump ndërton popullaritetin e tij dhe kritikon politikën aktuale të jashtme amerikane. Dhe kjo mund të na kushtojë në fund.

Nëse ky takim është përgjigja e Vuçiqit ndaj kritikave të mediave me ndikim dhe veçanërisht, atëherë është mjaft i dështuar. Presidenti i Serbisë sapo ka dorëzuar municion shtesë në mediat e njohura perëndimore, të cilat e kritikojnë atë, sepse ata në përgjithësi e konsiderojnë Tukerin si të çmendur.

Siniša Mali e quajti këtë ish-yll të Fox News një hero të lirisë së shprehjes, dhe përkundrazi do të jetë që Tucker Carlson është një hero i një bote të ndyrë në të cilën komplotet për origjinën e Covid janë në epiqendrën e vëmendjes dhe të bardhët vlerësohen më shumë se racat e tjera.

Ai është një hero racist, ksenofob, seksist i tokësorëve dhe avaksëve në të gjithë globin dhe në performancat e tij shpesh paraqiti dezinformata që më vonë u mohuan.

Duke pasur parasysh se Tucker Carlson njihet edhe si gënjeshtar në SHBA, mund të thuhet se gjatë vizitës së tij në samitin e shtetit serb është ndjerë si i veti.

E avancuar, asgjë, por për një korifë të tillë lirie të fjalës, presidenti dhe rrethi i tij nuk duhej të shkonin më larg se studioja rozë në Dedinje dhe analistët e prezantuesit e tyre.

Duket se po shihen rezultatet e punës së agjencisë së re lobuese të cilën e ka punësuar Serbia dhe kushedi sa na ka kushtuar.

Le të kujtojmë vetëm ish-kryebashkiakun e Nju Jorkut, Rudy Giuliani, i cili deklaroi se nuk ka marrë para kur e sollën progresistët në Beograd: “Unë personalisht nuk kam marrë asnjë lekë për ardhjen këtu”. Për këtë konsultë, tarifa i është paguar kompanisë sime dhe të gjitha shpenzimet janë mbuluar nga një kompani”.

Na kushton të gjithëve dhe jo vetëm në para.