MKRS ndan çmimet vjetore për letërsi - Gazeta Express
string(36) "mkrs-ndan-cmimet-vjetore-per-letersi"

Arte

Gazeta Express

16/02/2024 14:24

MKRS ndan çmimet vjetore për letërsi

Arte

Gazeta Express

16/02/2024 14:24

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë Çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe Çmimet Vjetore për Letërsi për vitin 2023.

Anton Nikë Berishës i është dhënë çmimi për vepër jetësore “Azem Shkreli”.

Lexo Edhe:

Kurse çmimi për prozë i është dhënë, Afrim Demirit,  çmimi për poezi, Halil Matoshit, çmimi për kritikë/eseistikë u është dhënë Kujtim Shalës dhe Nysret Krasniqit, çmimi për përkthim Blertë Ismailit, kurse çmimi për krijimtari për fëmijë sivjet nuk është i dhënë askujt, ani pse ka pasur propozime për këtë çmim.

Juria e përzgjedhur nga MKRS-ja për çmimet e sivjetme, qenë në këtë përbërje: Bardh Rugova, kryetar; Naime Beqiraj, Alban Beqiri, Azem Deliu, Vlora Ademi, anëtarë.