Mjeku paralajmëron për pesë gjendje të zakonshme që sabotojnë humbjen e peshës - Gazeta Express
string(78) "mjeku-paralajmeron-per-pese-gjendje-te-zakonshme-qe-sabotojne-humbjen-e-peshes"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

11/07/2023 19:11

Mjeku paralajmëron për pesë gjendje të zakonshme që sabotojnë humbjen e peshës

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

11/07/2023 19:11

Shumë studime kanë treguar se shëndeti ynë mendor është i lidhur ngushtë me humbjen e peshës dhe disa kushte mund ta bëjnë edhe më të vështirë procesin tashmë kërkues të humbjes së kilogramëve të tepërt.

Siç raporton The Sun, mjeku Jeff Spiers pohon se kur vendosim të humbim peshë, fokusi ynë në shumicën e rasteve është te ushqimi dhe ushtrimet, kur në fakt gjëja e parë që duhet të bëjmë është të kontrollojmë shëndetin tonë mendor, transmeton Klankosova.tv.

Lexo Edhe:

Pavarësisht nëse jemi nën peshë apo mbipeshë, hulumtimet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë tregojnë se pesha jonë ndikon në mirëqenien tonë fizike dhe mendore më shumë se çdo faktor tjetër. Të qenit mbipeshë ose obez shoqërohet me më shumë vdekje në mbarë botën sesa nënpesha, e cila është një nga arsyet kryesore që shumë prej nesh dëshirojnë të arrijnë një peshë trupore të shëndetshme.

Por nëse kemi provuar dieta të shëndetshme dhe programe ushtrimesh dhe ende kemi probleme për të humbur peshë, mjekët thonë se duhet të kontrollojmë shëndetin tonë mendor. Spiers mendon në të njëjtën mënyrë, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

“Lidhja mes humorit, mirëqenies emocionale dhe peshës është e madhe, dhe nëse nuk i kapërcejmë këto barriera psikologjike, ne po bllokojmë rrugën drejt një peshe të shëndetshme para se të fillojë. Hapi i parë drejt arritjes së një trupi të shëndetshëm është të sigurohemi që të kemi një mendje të shëndoshë duke identifikuar çdo problem”, shpjegon ai, duke treguar se cilat pengesa të shëndetit mendor na pengojnë të humbim kilogramë.

Sipas Spiers, kushtet e zakonshme që sabotojnë humbjen tonë të peshës përfshijnë imazhin negativ të trupit, domethënë mungesa e vetëbesimit, mbingrënia emocionale, depresioni ose ankthi, stresi dhe mungesa e gjumit. Siç shpjegon doktori, secila prej këtyre gjërave ndikon në funksionimin e organizmit, konkretisht në metabolizmin, kontribuon në mbingrënien dhe në këtë mënyrë saboton humbjen e peshës në një mënyrë të caktuar.