Mjekët shpjegojnë pse nuk duhet të pini kurrë ujë kur jeni në këmbë - Gazeta Express
string(67) "mjeket-shpjegojne-pse-nuk-duhet-te-pini-kurre-uje-kur-jeni-ne-kembe"

Shneta

Gazeta Express

03/08/2022 15:43

Mjekët shpjegojnë pse nuk duhet të pini kurrë ujë kur jeni në këmbë

Shneta

Gazeta Express

03/08/2022 15:43

Në mot të nxehtë, është e nevojshme të merret një sasi e mjaftueshme e lëngjeve dhe rekomandohet të pini ujë. Megjithatë, ekspertët theksojnë se nuk është vetëm sa ujë pini, por edhe si e bëni atë. Mjekët thonë se nëse nuk pini në mënyrën e duhur, mund të përballeni me probleme shëndetësore.

Kjo është arsyeja pse duhet ta shmangni pirjen e ujit kur jeni në lëvizje. Nëse po qëndroni në këmbë, uji rrëshqet drejt e në zorrë dhe nuk përthithet sa duhet. Kështu që do të ndjeni etje më shpejt por edhe organet do të funksionojnë më ngadalë, shkruan abcnews.al.

Lexo Edhe:

Duhet të pini ujë në pozicion ulur me gllënjka të vogla, sepse atëherë muskujt janë më të relaksuar, dhe nëse nuk e bëni këtë, fillimisht mund të keni probleme me tretjen, e më pas me kyçet dhe fshikëzën. Nëse pini ujë në këmbë, krijon probleme në pjesën e poshtme të ezofagut, që shkakton formimin e acidit.

Muskujt e organeve të tretjes ngadalësohen, ka një ndalesë në tretjen e ushqimit dhe rrjedhimisht fryrje. Një çekuilibër i lëngjeve në trup çon gjithashtu në grumbullimin e tij rreth kyçeve, dhe veshkat punojnë më ngadalë, kështu që toksinat qëndrojnë më gjatë në trup, shpjegojnë ekspertët. /abcnews.al