Mjekët paralajmërojnë: Pija që të gjithë e duan ndikon në formimin e mpiksjes së gjakut - Gazeta Express
string(86) "mjeket-paralajmerojne-pija-qe-te-gjithe-e-duan-ndikon-ne-formimin-e-mpiksjes-se-gjakut"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

06/07/2023 19:25

Mjekët paralajmërojnë: Pija që të gjithë e duan ndikon në formimin e mpiksjes së gjakut

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

06/07/2023 19:25

Hulumtimi i ri kishte për qëllim të përcaktonte se si disa zakone të përditshme, të tilla si pirja e pijeve tuaja të preferuara, ndikojnë në formimin e mpiksjes së gjakut.

Formimi i mpiksjes së gjakut mund të jetë kërcënues për jetën, ndaj duhet të reagoni në kohë nëse vëreni ndonjë ndryshim.

Lexo Edhe:

Kështu, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se një nga pijet më të njohura, pikërisht kafeja, kontribuon në formimin e trombozës venoze.

“Dehidratimi ndikon në përbërësit e gjakut, duke e bërë gjakun më të trashë dhe më ngjitës. Gjaku rrjedh më ngadalë nëpër vena sesa nëpër arterie. Prandaj dehidratimi i shton mundësitë për të formuar mpiksje gjaku në vena”, tha kirurgu vaskular Dr Mark Whiteley.

Profesori shton se çaji, ashtu si kafeja, përmban kafeinë dhe për këtë arsye përkeqëson dehidratimin dhe të njëjtin efekt ka edhe alkooli.

“Dehidratimi do të thotë që trupi humbet më shumë ujë sesa merr. Pa ujë të mjaftueshëm, trupi nuk mund të funksionojë siç duhet”, theksoi ai. /abcnews.al