Mjekët kroatë për herë të parë transplantuan pesë organe në një pacient në të njëjtën kohë - Gazeta Express
string(90) "mjeket-kroate-per-here-te-pare-transplantuan-pese-organe-ne-nje-pacient-ne-te-njejten-kohe"

Shneta tjera

Gazeta Express

28/05/2024 20:50

Mjekët kroatë për herë të parë transplantuan pesë organe në një pacient në të njëjtën kohë

Shneta tjera

Gazeta Express

28/05/2024 20:50

Në Spitalin Klinik në Kroaci, javën e fundit janë kryer 12 transplante organesh në shtatë marrës, duke përfshirë transplantin e parë të pesë organeve në një pacient.

Ai pacient mori një stomak, zorrë të hollë dhe të trashë, mëlçi dhe pankreas.

Lexo Edhe:

Pacienti që ka marrë pesë organe ka lindur në vitin 1969, po kurohet dhe gjendja e tij do të monitorohet për javë të tëra nga një ekip mjekësh: anesteziologë, kirurgë, internistë, gastroenterologë, nefrologë, patologë dhe radiologë.

Ai vuan nga trombofilia, nga e cila kishte stomakun plot me vaza të trasha dhe minimumi një gjakderdhje të brendshme në ditë, prandaj e vetmja mundësi ishte transplantimi. Ky operacion ishte gjithashtu një ritransplantim pasi pacienti tashmë mori një mëlçi në 2023.

“Ky është suksesi i të gjithë ekipit. Kur fillon transplanti, nuk keni shumë kohë. Të gjithë ne, nga shoferët që transportuan organet nga Osijeku te kirurgët, duhej të ishim të koordinuar në mënyrë të përsosur. Ne arritëm të bënim gjithçka në më pak se gjashtë orë”, tha Stipslav Jadrijević, udhëheqësi i ekipit që kreu operacionin tre ditë më parë./abcnews.al