‘Mitrovica Guitar Days’, artistët pjesëmarrës - Gazeta Express
string(42) "mitrovica-guitar-days-artistet-pjesemarres"

Arte

Gazeta Express

11/09/2023 15:44

‘Mitrovica Guitar Days’, artistët pjesëmarrës

Arte

Gazeta Express

11/09/2023 15:44

Pas edicionit të parë të jashtëzakonshëm të Mitrovica International Jazz Days, së shpejti na vjen Festivali i radhës, ai i kitarës apo Mitrovica Guitar Days, i cili sivjet paraqet edicionin e pestë.

Deri me tani për publikun janë bërë të njohur dy artistët pjesëmarrës, Marcin Dylla (kitarist klasik polak) dhe Aniello Desiderio (Itali).

Lexo Edhe:

Marcin Dylla: Virtuoz i kitarës klasike

Marcin Dylla, një kitarist klasik polak, njihet si një nga kitaristët më të talentuar në botë, një titull i miratuar nga The Washington Post. Karriera e tij dallohet nga çmime të shumta, duke përfshirë 19 Çmime të Para në garat prestigjioze ndërkombëtare të muzikës nga viti 1996 deri në vitin 2007. Në vitin 2007, ai fitoi Medalen e Artë në Konkursin Ndërkombëtar të Guitar Foundation of America në Los Angeles, një nga më prestigjiozët në botë.

Udhëtimi muzikor i Dylla përfshin një turne në 50 qytete në Amerikën e Veriut, Meksikë dhe Kanada gjatë sezonit 2008-09, një regjistrim video recital live për Mel Bay Publications dhe një regjistrim CD për Naxos, i cili arriti në 10 albumet më të shitura të Naxos. ‘ në shtator 2008. DVD-ja e tij recitale live, “Wawel Royal Castle at Dusk”, fitoi një nominim për çmimin Fryderyk 2010 (ekuivalenti polak i Grammy-t) në kategorinë e albumeve të muzikës klasike solo.

Ai ka nisur turne ndërkombëtarë, me pikat kryesore duke përfshirë shfaqjet në Meksikë, Kili, Azi dhe një debutim në Carnegie Hall gjatë një turneu dy-mujor në Amerikën e Veriut. Në Evropë, ai performon shpesh dhe është një i rregullt i dashur në Festivalin dhe Konkursin Ndërkombëtar të Kitarës në Koblenz.

Angazhimet orkestrale të Dylla shtrihen në të gjithë globin, duke performuar me ansamble të njohur si Filharmonia e Varshavës, Orkestra Filharmonike e Buffalo, Orkestra e Filharmonisë së Shën Petersburgut dhe më shumë. Ai gjithashtu pati privilegjin të interpretonte premierën botërore të “Toccata” të Joaquin Rodrigos në Madrid në vitin 2006, e zgjedhur nga vajza e Rodrigos, Cecilia.

I lindur në Chorzow në 1976, Marcin Dylla mori mësimet e para për kitarë në Konservatorin Muzikor Ruda Slaska në Poloni. Edukimi i tij i gjerë përfshin studimet me kitaristë të mirënjohur si Oscar Ghiglia, Sonja Prunnbauer dhe Carlo Marchione në të gjithë Evropën. Aktualisht, ai është profesor i kitarës në Akademinë e Muzikës në Katowice dhe Westfälische Wilhelms-Universität Münster.

Aniello Desiderio: “Il Fenomeno”

Udhëtimi i Aniello Desiderios si kitarist klasik filloi në moshën tetë vjeçare kur ai bëri performancën e tij të parë publike, duke mahnitur menjëherë kritikët e muzikës të cilët e quajtën atë një, “wunderkind” dhe “Orfeu i kitarës”, gjithashtu ai mban titullin “Il Fenomeno”.

Ai u ngjit me shpejtësi në skenat botërore si një virtuoz koncertesh, duke grumbulluar 18 çmime të para në garat kombëtare dhe ndërkombëtare. Pikat kryesore përfshijnë triumfin në Konkursin Ndërkombëtar të Kitarës në Havanë, Kubë (1988), marrja e çmimit “Neapolitani i Vitit” në Itali (1988), shkëlqyer në Konkursin Ndërkombëtar të Francisco Tarrega në Spanjë (1992) dhe çmimit kryesor në Konkursi Ndërkombëtar “Guerrero” në Madrid (1994).

Gjurma muzikore e Aniello Desiderio shtrihet në të gjithë Amerikën Veriore dhe Jugore, Evropë, Azi dhe Afrikë, duke zbukuruar vende ikonike si Carnegie Hall, Salla e Koncerteve Tchaikovsky në Moskë dhe Concertgebouw Amsterdam. Ai shpesh bashkëpunon me orkestra, duke ndarë skenën me ansamble të njohura në mbarë botën.

Pasioni i tij për muzikën e dhomës shkëlqen në projektin e tij të gjatë të kitarës me Zoran Dukic, Duo “Nga A në Z”, një akt i dashur në festivalet evropiane. Përveç kësaj, ai bashkëthemeloi “Passione Napoletana”, një grup i dedikuar muzikës së Napolit.

Angazhimi i Desiderios-s ndaj muzikës inovative është i dukshëm në projektin e tij Quartetto Furioso, ku ai kombinon “The Four Seasons” të Vivaldit me “Four Seasons of Buenos Aires” të Piazzolla-s. Ai gjithashtu ka bashkëpunuar me muzikantë të njohur si Yo-Yo Ma dhe David Russell, duke përkrahur kompozime të reja.

Ndikimi i Aniello Desiderios shtrihet përtej skenës si një mësues i mirënjohur. Studentët e tij, artistë koncertesh në zhvillim në mbarë botën, kanë shkëlqyer në garat prestigjioze të kitarës. Ai ka qenë profesor në institucione të ndryshme, duke përfshirë Akademinë Ndërkombëtare të Kitarës në Koblenz, Gjermani dhe Universitetin e Muzikës në Itali.

Me një diplomë me nderime nga Konservatori i Muzikës në Alessandria, Itali, Aniello Desiderio është aktualisht profesor i kitarës në Universitetin e Muzikës në Avellino, Itali. Ai përfaqëson me krenari D’Addario Strings si ambasadorin e tyre artistik në mbarë botën.

Përkushtimi i Aniello Desiderio ndaj kitarës klasike ka pasuruar botën e muzikës dhe trashëgimia e tij vazhdon të frymëzojë si studentët ashtu edhe audiencën.

/Express