Misteri i katër myslimanëve të vrarë në New Mexico - Gazeta Express
string(50) "misteri-i-kater-myslimaneve-te-vrare-ne-new-mexico"

Misteri i katër myslimanëve të vrarë në New Mexico

Lajme

Gazeta Express

07/08/2022 18:20

Një hetim për thriller-in e pazakontë më sfond fetar.

Një tjetër mysliman në shtetin amerikan të New Mexico-s është vrarë dhe autoritetet thanë të shtunën se po punonin për të përcaktuar nëse vrasjet e katër burrave myslimanë gjatë nëntë muajve të fundit ishin të lidhura me njëra-tjetrën.

Lexo Edhe:

Shefi i policisë së Albuquerque, Harold Medina, u tha gazetarëve se “një i ri që është pjesë e komunitetit mysliman u vra të premten”.

Ai vuri në dukje se vrasja mund të lidhet me tre myslimanë të tjerë që u vranë në “të shtëna në pritë” në nëntë muajt e fundit.

Zyrtarët përsëritën kërkesën e tyre që kushdo që ka informacion rreth vrasjeve të kontaktojë policinë.

Masat e sigurisë janë shtuar edhe në pjesë të caktuara të qytetit ku jeton komuniteti mysliman.

Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), organizata më e madhe e kombit për të drejtat e myslimanëve, e rriti shpërblimin në 10,000 dollarë, nga 5,000 dollarë, për informacionin që çon në një ose disa të dyshuar për vrasjet.