Ministri i ri Ivan Stoilkoviq: Lavdi e përjetshme serbëve, Kosova dhe Metohia djep i Serbisë - Gazeta Express
string(90) "ministri-i-ri-ivan-stoilkoviq-lavdi-e-perjetshme-serbeve-kosova-dhe-metohia-djep-i-serbise"

Ballina

Gazeta Express

17/06/2024 21:35

Ministri i ri Ivan Stoilkoviq: Lavdi e përjetshme serbëve, Kosova dhe Metohia djep i Serbisë

Ballina

Gazeta Express

17/06/2024 21:35

“Ka vazhduar shtypja e serbëve në Kosovë e Metohi, dhuna po përshkallëzohet, e ashtuquajtura Bashkësi ndërkombëtare po shtiret si e çmendur dhe është bashkëpunëtore në veprimet e pandershme të shkaktuara nga terrorizimi i serbëve nga Kurti”, kështu ka pas deklaruar në shtator të vitit të kaluar, Ivan Stoilkoviq, deputet në Kuvend dhe kryetar i Partisë Demokratike të Serbëve në Maqedoninë e Veriut.

“Lavdi e përjetshme popullit serb që me gjithë terrorin e paparë, mbijeton në djepin serb dhe nuk i lë vatrat e tij shekullore përballë bishave të egra të Kurtit dhe dragonjve ndërkombëtarë”. “Lavdi serbëve nga Kosova dhe Metohia që dhanë jetën në mbrojtje të shtëpive dhe tokës së tyre amtare nga shtypja dhe tirania në rritje nga autoritetet e regjimit pushtues të Shiptarit dhe prehu në paqe policit shqiptar”, ka theksuar Ivan Stoilkoviq.

Lexo Edhe:

Stoilkoviq ka shtuar se e ashtuquajtura Bashkësi ndërkombëtare i harron qëllimisht të shtënat ndaj serbëve në Kosovë e Metohi ose shtiret si e hutuar, madje as nuk e sanksionon abuzimin e popullit tonë në Kosovë e Metohi, qoftë edhe politik.

Le t’u mjaftojnë ngjarjet e fundit si një paralajmërim se çdo e shtënë në Kosovë dhe Metohi është një e shtënë paqeje dhe ata nuk kanë arritur të dënojnë ose të paktën të tmerrohen nga shumë të shtëna. Por është gjithnjë e më e qartë se qëllimi i tyre është të dëbojnë serbët dhe se paqja pa serbët është historia e tyre kryesore. Në të njëjtën kohë ata harrojnë se asnjë pushtim nuk ka zgjatur përgjithmonë, kështu që as ky”, ka përfunduar Stoilkoviq.

Këtë deklaratë Stoilkoviq e ka bërë më 23.09.2023

Linku origjinal:

https://www.politika.rs/scc/clanak/574375/Ivan-Stoilkovic-Vecna-slava-Srbima-sa-Kosova-i-Metohije-koji-su-dali-zivote-u-odbrani-svojih-domova