Ministri i Jashtëm i Egjiptit flet me zyrtarë të lartë të Izraelit, Iranit dhe të SHBA-të - Gazeta Express
string(88) "ministri-i-jashtem-i-egjiptit-flet-me-zyrtare-te-larte-te-izraelit-iranit-dhe-te-shba-te"

Lajme

Gazeta Express

14/04/2024 22:26

Ministri i Jashtëm i Egjiptit flet me zyrtarë të lartë të Izraelit, Iranit dhe të SHBA-të

Lajme

Gazeta Express

14/04/2024 22:26

Ministri i Jashtëm egjiptian Sameh Shoukry nisi biseda telefonike të dielën me homologët e tij në Iran, Izrael dhe Shtetet e Bashkuara pas sulmit raketor të Iranit ndaj objektivave izraelite.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme egjiptiane tha se Shoukry theksoi nevojën për përmbajtje maksimale dhe paralajmëroi kundër veprimeve provokuese dhe politikave kufitare në Lindjen e Mesme tashmë të paqëndrueshme.

Lexo Edhe:

Ai theksoi gjithashtu rëndësinë e prioritizimit të zgjidhjeve diplomatike në mes të krizave të vazhdueshme në Rripin e Gazës dhe gjendjes së vështirë të popullit palestinez, ka raportuar CNN, transmeton Gazeta Express.

Në bisedën e tij me Sekretarin e Shtetit të SHBA Anthony Blinken, Shoukry vuri në dukje angazhimin e Egjiptit për të punuar së bashku me SHBA për të frenuar krizën aktuale midis Iranit dhe Izraelit, sipas një deklarate të ministrisë së jashtme.

Në thirrjen e tij, ai përsëriti përpjekjet e vazhdueshme të Egjiptit për të ndalur konfliktin në Rripin e Gazës dhe për të lehtësuar dërgimin e ndihmave humanitare.