Meta akuzon policinë për dhunimin e protestuesve të 20 Shkurtit - Gazeta Express
string(63) "meta-akuzon-policine-per-dhunimin-e-protestuesve-te-20-shkurtit"

Shqiperi

Gazeta Express

24/02/2024 16:45

Meta akuzon policinë për dhunimin e protestuesve të 20 Shkurtit

Shqiperi

Gazeta Express

24/02/2024 16:45

Pak më parë, kryetari i Partisë së Lirisë,Ilir Meta, zhvilloi një konferencë për shtyp duke theksuar se protestuesit u dhunuan pas protestës së 20 shkurtit në Tiranë, ndërsa e cilësoi Kuvendin si “noter të neveritshëm” që kalon çdo ligj, dhe specifikisht ate për “zonat e mbrojtura”.

Agresioni dhe dhunimi i protestuesve nga banditët e Edi Ramës është një vepër e rëndë penale, por drejtësia në vend të ndëshkojë autorët e dhunës pritet të dënojë protestuesit e arrestuar.

Lexo Edhe:

I bëjmë thirrje drejtësisë të nisë hetimet penale për keqpërdorimin e strukturave të shtetit.

Ne kërkojmë nga Avokati i Popullit që të reagojë me forcë ndaj këtyre rasteve skandaloze. Shqipëria nuk do të shndërrohet në Bjellorusinë e rajonit ku burgjet të mbushen me kritikë të regjimit.

Kuvendi është kthyer prej kohësh në një noter të neveritshëm që miraton ligjet për llogari të oligarkëve të lidhur me qeverinë.

I tillë ishte miratimi pa debat i ligjit të kontestuar edhe nga BE, opozita dhe ekspertët për masakrimin e zonave të mbrojtura që rrezikojnë të kthehen në sheshe ndërtimi për resorte e biznese që kanë synim pastrimin e parave.

Tërheqja nga rendi i ditës i projektligjit për amnistinë ishte një tjetër dëshmi se si Kuvendi është marrë peng nga Edi Rama ku ligjet hiqen dhe shtohen sipas axhendës së kryeministrit”, u shpreh Meta.