Mësoni pse gjumi i rehatshëm është shumë i rëndësishëm - Gazeta Express

Shneta

Gazeta Express

25/11/2021 10:47

Mësoni pse gjumi i rehatshëm është shumë i rëndësishëm

Shneta

Gazeta Express

25/11/2021 10:47

Gjumi i mirë i natës është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin tuaj, në fakt është po aq i rëndësishëm sa ushqimi dhe të ushtruarit.

Njerëzit tani po flenë më pak se në të kaluarë dhe cilësia e gjumit është ulur.

Lexo Edhe:

Ka disa arsye pse gjumi i mirë është shumë i rëndësishëm.

Gjumi i dobët lidhet me peshën e trupit si dhe vlen të theksohet se ata që flenë mirë priren të hanë më pak kalori, përcjell klankosova.

Ata që flenë keq kanë rrezik më të madh për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Cilësia dhe kohëzgjatja e gjumit mund të kenë një ndikim të madh në shumë faktorë rreziku shëndetësor.