Mesazhi i Krasniqit për futbollistët e Kombëtares së Kosovës - Gazeta Express

Mesazhi i Krasniqit për futbollistët e Kombëtares së Kosovës

Sporte tjera

Gazeta Express

15/10/2020 11:53

Kampioni i botës në kategorinë gjysmë të rëndë, Robin Krasniqi, ka deklaruar se lojtarët e ekipit kombëtar të Kosovës meritojnë shumë respekt dhe se ai do t’i mbështesë atë, siç tha, si vëlla dhe si sportist si në fitore dhe në humbje.

Boksieri nga Kosova, Krasniqi – i cili lufton nën flamurin gjerman – u shpall kampion i përkohshëm i botës në WBA dhe kampion bote në IBO në kategorinë gjysmë të rëndë pasi e mundi Dominic Boesel me një nokaut dërrmues në rundin e tretë të shtunën në Magdeburg, raporton Gazeta Express.

Në një konferencë media në Prishtina, Krasniqi u pyet edhe për Kombëtaren e Kosovës, futbollistët e së cilës kanë marrë kritikat të shumta pas një krize rezultatet këtë vit.

Kosova e humbi mundësinë për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian 2020 javën e kaluar, pasi e humbi një ndeshje historike kundër shtetit fqinj, Maqedonia Veriore.

E Krasniqi, i cili e di më së miri çfarë do të thotë të dështosh shpesh për ta arritur kulmin në karrierë, u ofroi përkrahje lojtarëve dardanë.

33-vjeçari, i cili i kishte humbur luftërat për kampion bote në vitet 2013 dhe 2015, e jetësoi ëndrrën në tentimin e tretë.

“Edhe vetë i kam përjetuar kritikat. Nuk është e lehtë. Edhe humbjet janë sukses i rëndësishëm në karrierë, ato më kanë bërë të rëndësishëm në karrierë”, tha Krasniqi në një konferencë për media në Prishtinë.

Ai shtoi: “Pa humbje dhe vuajtje nuk bëhesh i fortë dhe i suksesshëm por (Futbollistët e Kosovës) ata janë profesionistë dhe kritikat do t’i bëjnë ata të fortë. Nuk është e lehtë të komentosh nga kolltuku. Lojtarët e Kosovës meritojnë shumë respekt dhe unë gjithmonë do t’i mbështes ata në fitore e humbje si vëlla dhe i sportist. Ata na kanë prezantua shumë mirë.”/Gazeta Express/