Merck thotë se pilula e saj kundër COVID-19 është efektive edhe ndaj varianteve të reja - Gazeta Express

Merck thotë se pilula e saj kundër COVID-19 është efektive edhe ndaj varianteve të reja

Lajme

Gazeta Express

30/11/2021 17:35

 “Merck” njoftoi sot se pilula e saj kundër koronavirusit me substancën aktive molnopiravir pritet të ketë të njëjtin efektivitet kundër çdo mutacioni të virusit.

“Ilaçi, i zhvilluar në bashkëpunim me Ridgeback Biotherapeutics, ka veti antivirale kundër mutacioneve të koronavirusit si Delta”, tha Daria Hazuda, nënkryetare e Merck dhe drejtuese për sëmundjet infektive dhe vaksinave.

Lexo Edhe:

Disa nga vaksinat tashmë është thënë se nuk janë aq efektive ndaj variatit të rë të COVID-19.