Mënyra të thjeshta që ju ndihmojnë në lehtësimin e kokëdhimbjes - Gazeta Express

Mënyra të thjeshta që ju ndihmojnë në lehtësimin e kokëdhimbjes

Shneta

Gazeta Express

11/03/2021 13:48

Migrena është një gjendje neurologjike që mund të shkaktojë simptoma të shumta. Shpesh karakterizohet nga dhimbje koke të forta. Simptomat mund të përfshijnë të përziera, të vjella, vështirësi në të folur, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash dhe ndjeshmëri ndaj dritës dhe zërit.

Metodat natyrale janë një mënyrë pa ilaçe për të zvogëluar simptomat e migrenës. Këto trajtime në shtëpi mund të ndihmojnë në parandalimin e migrenës, ose të paktën në uljen e ashpërsisë dhe kohëzgjatjes së tyre.

1 – Dieta

Dieta luan një rol jetësor në parandalimin e migrenës. Shumë ushqime dhe pije janë shkaktarë të njohur të migrenës, të tilla si:
– ushqime me nitrate duke përfshirë hot dog, proshutë, sallam.
– djathtë që përmban tyramine, si feta, parmixhano
– alkooli, veçanërisht vera e kuqe
– ushqime që janë të ftohta
– ushqime të përpunuara
– turshitë
– frutat e thata
– nënprodukte të qumështit, si dhallë, salcë kosi apo kos.

Një sasi e vogël e kafeinës mund të lehtësojë dhimbjen e migrenës tek disa njerëz. Kafeina është gjithashtu në disa ilaçe për migrenën. Por, shumë kafeinë mund të shkaktojë migrenë.

2 – Vaj i livandos

Nuhatja e vajit esencial të livandos mund të lehtësojë dhimbjen e migrenës. Sipas një hulumtimi të vitit 2012, njerëzit që nuhatën vaj livandoje gjatë një sulmi migrene për 15 minuta, përjetuan lehtësim më të shpejtë sesa të tjerët.

4 – Vaj menteje

Mentoli në vajin e mentes mund të ndalojë shfaqjen e migrenës, sipas një studimi të vitit 2010. Studimi zbuloi se aplikimi i një solucioni mentol në ballë thëmpa rezultoi më efektiv për disa persona.

6 – Magnezi

Mungesa e magnezit është e lidhur me dhimbje koke dhe migrenë. Mund ta merrni magnezin si suplement ose duke përfshirë në dietën tuaj ushqime si: farat e susamit, fara luledielli, arra braziliane, vezë, qumësht dhe gjalpë kikiriku, /AW/ Gazeta Express