Mëngjesi është më i mirë kur hani një banane - Gazeta Express
string(44) "mengjesi-eshte-me-i-mire-kur-hani-nje-banane"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

21/04/2022 19:02

Mëngjesi është më i mirë kur hani një banane

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

21/04/2022 19:02

Të gjithë e dinë tashmë që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por me nxitim ndodh shpesh që të hani vetëm një banane “në lëvizje”.

Por duket se ky frut nuk është një zgjedhje shumë e përshtatshme për mëngjes.

Lexo Edhe:

Nutricionistët thonë se ndërsa bananet duken si opsioni i përsosur për një mëngjes të shpejtë, nuk janë. Nëse hani vetëm banane, nuk është alternativa më e mirë sepse përmban deri në 25 për qind sheqer dhe është një ushqim mesatarisht acid.

Mënyra më e mirë për të nisur ditën është me një mëngjes me djegie të yndyrës, i cili gjithashtu do t’ju japë energji të mjaftueshme për të zgjatur deri në vaktin tjetër.

Megjithëse bananet do t’ju japin një shpërthim të shkurtër energjie, së shpejti do të filloni të ndiheni të lodhur dhe të uritur. Ato janë më shumë një rostiçeri sesa një vakt i plotë, sepse vetëm ato nuk mjaftojnë për mëngjes.

Ju mund ta parandaloni këtë ndjenjë lodhjeje dhe urie pasi keni ngrënë një banane në mëngjes duke e kombinuar bananen me ushqime të mbushura me yndyra të shëndetshme, si avokado.

Duke qenë se bananet i përkasin grupit të ushqimeve acidike, ky acid duhet neutralizuar për të marrë vetëm përfitime të mira nga bananet, si kaliumi, fibrat dhe magnezi, dhe jo sheqeri, i cili shkakton vetëm një shpërthim të shkurtër energjie.