Menaxhimi i diabetit: Çelësi për reduktimin e rrezikut të komplikimeve neurologjike - Gazeta Express
string(82) "menaxhimi-i-diabetit-celesi-per-reduktimin-e-rrezikut-te-komplikimeve-neurologjike"

Menaxhimi i diabetit: Çelësi për reduktimin e rrezikut të komplikimeve neurologjike

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

11/07/2023 19:19

Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton se rreth 422 milionë individë në mbarë botën jetojnë me diabet, i cili parashikohet të rritet.

Diabeti është një sëmundje kronike që dëmton aftësinë e trupit për të përpunuar glukozën, duke çuar në nivele të larta të sheqerit në gjak. Në planin afatgjatë, nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të dëmtojnë nervat në të gjithë trupin, duke rezultuar në komplikime neurologjike që ndikojnë ndjeshëm në cilësinë e jetës së një individi.

Lexo Edhe:

Komplikimet neurologjike të diabetit mund të ndikojnë në sistemin nervor periferik, i cili kontrollon funksionet shqisore dhe motorike të trupit, dhe sistemin nervor autonom, i cili rregullon proceset e pavullnetshme si tretja dhe rrahjet e zemrës. Disa ndërlikime të zakonshme neurologjike të diabetit përfshijnë neuropatinë periferike, neuropatinë autonome dhe goditjen në tru.

Neuropatia periferike është dëmtim nervor që prek ekstremitetet, duke përfshirë duart dhe këmbët. Simptomat e neuropatisë periferike mund të përfshijnë ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje, djegie dhe dhimbje në këto zona. Me kalimin e kohës, neuropatia periferike mund të çojë në një humbje të plotë ose të pjesshme të ndjeshmërisë në zonat e prekura, duke e bërë të vështirë ndjesinë e lëndimeve ose infeksioneve.

Simptomat e neuropatisë autonome të neuropatisë autonome përfshijnë nauze, të vjella, diarre, kapsllëk dhe mosmbajtje urinare.

Së fundi, njerëzit me diabet janë gjithashtu në një rrezik të shtuar të goditjes në tru, i cili ndodh kur rrjedhja e gjakut drejt trurit ndërpritet, duke çuar në dëmtimin ose vdekjen e qelizave të trurit. Goditjet në tru mund të shkaktojnë simptoma neurologjike, duke përfshirë vështirësi në të folur, dobësi ose paralizë në njërën anë të trupit dhe probleme me shikimin ose ekuilibrin.

Një nga më të rëndësishmet është kontrolli i sheqerit në gjak. Nivelet shumë të larta të sheqerit në gjak mund të dëmtojnë nervat me kalimin e kohës, kështu që mbajtja e niveleve të sheqerit në gjak brenda një diapazoni të shëndetshëm është e rëndësishme. Kjo mund të arrihet lehtësisht përmes mjekimeve, dietës dhe stërvitjes.

Medikamentet janë shpesh të nevojshme për të ndihmuar në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet. Disa ilaçe janë në dispozicion, duke përfshirë insulinën, e cila lejon trupin të përdorë glukozën në mënyrë më efikase, dhe medikamente orale që ndihmojnë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Dieta gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në menaxhimin e diabetit. Ngrënia e një diete të ekuilibruar me pak karbohidrate dhe sheqer mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Është gjithashtu thelbësore të shmangni artikujt ushqimorë si pijet me sheqer dhe ushqimet me sheqer që mund të shkaktojnë rritje të mëdha të niveleve të sheqerit në gjak.

Ushtrimi është një tjetër aspekt thelbësor i menaxhimit të diabetit. Aktiviteti i rregullt fizik mund të zvogëlojë komplikimet dhe të promovojë shëndetin e përgjithshëm. Biseda me një mjek përpara se të filloni një program ushtrimesh është shumë e rëndësishme, pasi ato mund të ndihmojnë në krijimin e një plani të sigurt dhe efektiv. /Top Channel