Me sa ujë duhet të merrni ilaçet tuaja? - Gazeta Express
string(38) "me-sa-uje-duhet-te-merrni-ilacet-tuaja"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/11/2022 21:13

Me sa ujë duhet të merrni ilaçet tuaja?

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/11/2022 21:13

Mos merr shumë tableta e pilula ilaçesh me pak ujë.

Merr pilula me një gotë të plotë ujë për t’u siguruar që ato të zbresin në stomak.

Lexo Edhe:

Duke pire ilaçet me ujë shume keni një mundësi shtesë që të hidratoheni. Pirja e një gote të plotë me ujë gjithashtu ndihmon që ilaçi të mos ngecë në ezofag dhe ta acarojë atë.

Ndihmon trupin tuaj gjithashtu të absorbojë më mirë vitaminat e tretshme në ujë.