Me ndihmë të Inteligjencës Artificiale, krijohet versioni digjital i Marilyn Monroe - Gazeta Express
string(82) "me-ndihme-te-inteligjences-artificiale-krijohet-versioni-digjital-i-marilyn-monroe"

Me ndihmë të Inteligjencës Artificiale, krijohet versioni digjital i Marilyn Monroe

Yjet

Gazeta Express

11/03/2024 21:17

Më shumë se 60 vjet pas vdekjes së aktores tërheqëse Marilyn Monroe, versioni i saj dixhital është krijuar me ndihmën e inteligjencës artificiale.

Kompania e teknologjisë AI Soul Machines zbuloi projektin Digital Merlin në konferencën e teknologjisë South by Southwest në Austin, Teksas.

Lexo Edhe:

Ata thonë se kjo është një përvojë interaktive ku ajo do të “ndajë anekdota dhe madje do të dërgojë përshëndetje të personalizuara, duke krijuar një përvojë të paharrueshme për fansat e Marilyn”.

E shfaqur në ekranin e kompjuterit me një pulovër të zezë dhe frizurën e saj të famshme, dyshja dixhitale e aktores së njohur do të flasë me të interesuarit, duke shprehur mendimet dhe emocionet e saj “në zërin dhe stilin e Marilyn-it”.

Gjatë një testi të kohëve të fundit, Marilyn Monroe dixhitale foli për rolin e saj të preferuar, personazhin Sugar në komedinë e vitit 1959 Some Like It Hot, duke ndaluar dhe duke parë me mendime para se të përgjigjej.

Ajo u përgjigj se e konsideronte personazhin seksi por të pambrojtur “një rol sfidues, por shpërblyes” dhe i rekomandoi komedi të tjera si Burrat Preferojnë Biondet.

“Çdo bisedë me Merlin është një ndjenjë e veçantë”, thotë Greg Cross, bashkëthemelues dhe CEO i kompanisë.