Me dyshimin se është spiun, prangoset një pëllumb - Gazeta Express

Me dyshimin se është spiun, prangoset një pëllumb

Fun

Gazeta Express

01/10/2020 9:00

Një pëllumb është dorëzuar në polici në Indi pasi u akuzua si spiun pakistanez.

Spiuni i dyshuar u zbulua nga Geeta Devi e cila jeton në rrethin Kathua të Kashmir pasi zogu fluturoi në shtëpinë e saj në 24 maj.

Është zbuluar se ishte ngjyrosur me ngjyrë rozë dhe mbante një unazë me numra në këmbë.

Hetimet e mëtutjeshme janë duke u zhvilluar.

Zogu u kap nga vendasit afër një gardhi kufitar Indi-Pakistan dhe përfundimisht u dërgua në polici nga Forcat e Sigurisë Kufitare Indiane.

“Megjithëse zogjtë nuk kanë kufij dhe shumë fluturojnë përtej kufijve ndërkombëtarë gjatë migrimit, një unazë e koduar e etiketuar në trupin e pëllumbit të kapur është një shkak për shqetësim pasi zogjtë shtegtarë nuk kanë unaza të tilla”, raportoi policia.

Pëllumbi do të mbetet në paraburgim policor deri sa të mbarojnë hetimet e tyre.

Kjo nuk është hera e parë që një pëllumb spiunazhi është kapur duke kaluar në mes të Indisë dhe Pakistanit.

Në vitin 2015 u përgjua një pëllumb tjetër, këtë herë në fshatin Manëal dy milje e gjysmë larg kufirit.