McDonald’s detyrohet të mbrojë madhësinë e hamburgerëve pasi blerësit pretendojnë se janë zvogëluar - Gazeta Express
string(98) "mcdonalds-detyrohet-te-mbroje-madhesine-e-hamburgereve-pasi-bleresit-pretendojne-se-jane-zvogeluar"

McDonald’s detyrohet të mbrojë madhësinë e hamburgerëve pasi blerësit pretendojnë se janë zvogëluar

Fun

Gazeta Express

18/08/2022 15:57

Klientët e kompanisë “McDonald’s” po pretendojnë se madhësia e burgerëve të restorantit ka nisur të zvogëlohet, e që një gjë e tillë është mohuar nga kompania.

Një grua shkroi në rrjetin social “Facebook” duke u ankuar për madhësinë e vogël të një burgeri të llojit “Filet-O-Fish”.

Lexo Edhe:

Një debat ka nisur në rrjete sociale nëse madhësia ka ndryshuar pasi klientët vunë re një ndryshim domethënës midis hamburgerëve Filet-O-Fish, McChicken dhe atij të viçit, shkroi Dailymail, transmeton Express.

“A ka qenë gjithmonë kaq i vogël Mc Donald Filet-O-Fish? Nuk më kujtohet të jetë mini, përmasa fëmijësh si kjo?!”, shkroi një blerës në një grup në Facebook.

Një klient shkoi në Facebook për t'u ankuar për ndryshimin e dukshëm të madhësisë midis një Filet-O-Fish në krahasim me McChicken të restorantit dhe një burger viçi

Klientët përmes komenteve të bëra ‘u pajtuan’ me ankesën e gruas, pasi një prej tyre pretendonte se burgerët Maccas tani janë ‘super të vegjël’.

“Ne patëm Big Mac javën e kaluar. Jo vetëm që simitet janë tkurrur, por edhe petat e mishit ishin aq të holla saqë mund t’i shihnim fjalë për fjalë përmes tyre. Ishte sikur i kishin prerë përgjysmë”, tha një anëtar.

“Ashtu si çerek kile, mori emrin e tij pasi ishte një çerek kile viçi, tani mezi është kaq,” u përgjigj një tjetër.

‘Çmimi i fryrë…mallrat e defiluar’, shtoi një i tretë.

McDonald's mohon pretendimet e klientit pasi një zëdhënës tha se "nuk ka pasur ndryshime" në burgerët e dyqanit

Jo të gjithë ishin të bindur që McDonald’s po i bënte hamburgerët e tyre më të vegjël, duke thënë se Filet-O-Fish ka qenë në atë madhësi për “për aq kohë sa ata mund të mbajnë mend”.

“Është simite me të njëjtën madhësi si cheeseburger, ka qenë gjithmonë i vogël,” ra dakord një i dytë.

Një zëdhënës nga McDonald’s tha se “nuk ka pasur ndryshime në madhësinë e burgerëve”.

“Ne jemi të përkushtuar t’u ofrojmë klientëve tanë hamburgerë me cilësi të shkëlqyeshme, me vlerë të madhe, me pulë 100 për qind të miratuar nga RSPCA dhe 100 për qind viçi Aussie,” thanë ata.

Kjo nuk është hera e parë që ushqimi i preferuar i ushqimit të shpejtë i është dashur të mbrojë pretendimet se madhësia e hamburgerëve të tij është zvogëluar gjatë viteve.

Kjo nuk është hera e parë që klientët e McDonald’s mendojnë se burgerët e tij po tkurren. Një burrë tha se cheeseburger-i i tij ishte mezi më i madh se gishti i madh dhe e krahasoi madhësinë e tij me atë të një biskote.

Në vitin 2020, një klient i pakënaqur fotografoi një cheeseburger që ai tha se ishte mezi më i madh se gishti i madh i tij dhe e krahasoi madhësinë e tij me atë të një biskote.

Megjithatë, McDonald’s-it iu desh të pranonte se kishin ndryshuar simitet e saj me cheeseburger si pjesë e procesit të inovacionit dhe investimit.

‘Pesha e përgjithshme e hamburgerëve tanë mbetet e pandryshuar… Simite e re ka të njëjtën peshë, me përmasa paksa të ndryshme.

“Ne nuk e kemi ndryshuar madhësinë e bykut tonë të viçit që nga hapja e restorantit të parë McDonald’s në Australi në vitin 1971. Ne ende përdorim 100 për qind petët e viçit austriak që klientët tanë i njohin dhe i duan,” thuhej në deklaratë.