Mbretëria e Bashkuar kurorëzon mbretin Charles III, ja figurat botërore që do t’i bashkohen ceremonisë madhështore - Gazeta Express
string(112) "mbreteria-e-bashkuar-kurorezon-mbretin-charles-iii-ja-figurat-boterore-qe-do-ti-bashkohen-ceremonise-madheshtore"

Mbretëria e Bashkuar kurorëzon mbretin Charles III, ja figurat botërore që do t’i bashkohen ceremonisë madhështore

Shqiperi

Gazeta Express

06/05/2023 10:12

Charles III do të kurorëzohet këtë të shtunë si mbret i Mbretërisë së Bashkuar, përmes një ceremonie solemne, që daton tash e mijëra vjet. Kurora e Shën Eduardit, një simbol i artë i monarkisë do të vendoset në kokën e Charles III, në orën 11:00, për vetëm pak minuta, nën thirrjet “Zot, ruaje mbretin”.

Kurorëzimi i mbretit Charles III , është një ngjarje që do të ndiqet nga e gjithë bota.

Lexo Edhe:

Për të shënuar këtë rast, një ekstravagancë muzikore e klasit botëror do të zhvillohet në Kështjellën Windsor një ditë pas kurorëzimit zyrtar në Westminster Abbey më 7 maj.

Shfaqja do të shfaqë yje të klasit botëror duke përfshirë Katy Perry, Lionel Richie dhe Take That, por pa Robbie Williams. Gjithashtu do të shfaqen Andrea Bocelli, Freya Ridings, bas-baritoni uellsian Bryn Terfel dhe kompozitori i shpirtit Alexis French. 

Një kor me këngëtarë amatorë nga e gjithë Britania e quajtur “The Coronation Choir” do të performojë. BBC do të jetë ai që do të transmetojë shfaqjet të cilat do të shfaqin një përzierje të gjerë stilesh, duke formuar një portret të shoqërisë dhe kulturës së Mbretërisë së Bashkuar dhe Komonuelthit.

king-charles-këngëtarët
Andrea Bocelli dhe Freya Ridings

Ngjarja do të marrë pjesë nga 20,000 njerëz të përzgjedhur me short me të ftuar të tjerë duke përfshirë Tom Cruise, Joan Collins dhe Gatwa.

Kurorëzimi do të shënojë një tjetër kapitull në historinë e Britanisë së Madhe dhe do të festojë ngjitjen e Charles III në fron pas vdekjes së nënës së tij Elizabeth II shtatorin e kaluar.

Kjo është një ditë shumë e rëndësishme për qytetarët, të cilët do të shohin se si kurora e mbajtur prej kaq vitesh mbretëreshës së tyre kalon në duart e një tjetër monarku. /Gazeta Express