Mbi 50 milionë gaforre të kuqe pushtojnë mjedisin, ndërtohen mbikalime për to - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

17/11/2021 8:46

Mbi 50 milionë gaforre të kuqe pushtojnë mjedisin, ndërtohen mbikalime për to

Lajme

Gazeta Express

17/11/2021 8:46

Turistët kanë mbetur të mahnitur, pasi miliona gaforre të kuqe shihen duke e kryer migrimin e tyre vjetor drejt oqeanit për t’u shumuar në Ishullin Christmas.

Mbi 50 milionë gaforre të kuqe janë nisur nga xhungla drejt bregdetit të Parkut Kombëtar, në pjesën e skajshme veriperëndimore të Australisë.

Lexo Edhe:

Banorët dhe vizitorët po garojnë për të siguruar pamje sa më interesante në atë që vlerësohet si një ndër migrimet më të mëdha të kafshëve në planet, pasi këto krijesa i japin ishullit ngjyrë të kuqe.