Mbi 41 mijë raste të reja me Covid-19 në Brazil - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

15/07/2020 10:29

Me i fundit

Mbi 41 mijë raste të reja me Covid-19 në Brazil

Lajme

Gazeta Express

15/07/2020 10:29

Ministria e Shëndetësisë së Brazilit njoftoi se me 41.857 rastet e reja që janë regjistruar në 24 orët e fundit ka arritur në 1.926.824 numri i rasteve me COVID-19 në vend ndërsa me 1.300 vdekjet e reja në 24 orët e fundit numri i viktimave në Brazil ka arritur në 74.133.

Qendra tregtare e vendit, rajoni Sao Paulo me një popullsi prej rreth 46 milionë banorë është rajoni më i prekur në vend nga pandemia me 386.607 raste dhe 18.324 vdekje nga COVID-19.

Ndërkohë numri i personave të shëruar nga virusi arrin në 1.209.208.

Me një popullsi prej më shumë se 211 milionë banorë, Brazili cilësohet si “epiqendra e pandemisë” në Amerikën Latine.