Mbetet non grata në Britani, Berisha: Vendim korruptiv - Gazeta Express
string(52) "mbetet-non-grata-ne-britani-berisha-vendim-korruptiv"

Mbetet non grata në Britani, Berisha: Vendim korruptiv

Shqiperi

Gazeta Express

17/06/2024 18:45

Të pabazuar në prova dhe të ndikuar politikisht me qëllim goditjen e opozitës e quajti ish kryeministri Sali Berisha procesin e ndjekur  nga Komisioni Special i Apeleve dhe Emigracionit ne Londër që vendosi  të lërë në fuqi shpalljen e tij non grata dy vite më parë.

“Rastet e paraqitura duken qartë se janë përpjekje për të ndaluar opozitën të sfidojë pushtetin e korruptuar, që eksporton krim të organizuar, por që pranon të marrë refugjate sipas dëshirës së kërkueseve/lobuesve. Kjo provon qartë se, jo vetëm SIAC nuk ka hetuar zbulimin e të vërtetës, por edhe se vendimi i Sekretares është marrë në bazë të artikujve të mediave të sponsorizuar nga Soros”.

Lexo Edhe:

“Kjo vetëm sepse ambasadori ka marrë të gatshme shprehjet e Lulzim Bashës.  Theksoj se ky përjashtim i qëllimshem i provave vjen: Pasi ambasadori ambasadorit Alastair King Smith i dështuan provat e paraqitura ndaj meje në Home Ofiçe, duke e detyruar të kalonte nga zyra në zyrë në Tiranë duke kërkuar prova tjera dhe duke u shprehur në konfidencë se në e përjashtuam Berishen, por na duhen prova se ai na ka paditur”, shtoi Berisha.

Shpifje, të bazuara  në deklarata te rreme,  I ka quajtur Berisha 5 akuzat e Britanisë së Madhe  në adresë të tij.