"Marrja e ndihmës sociale nuk duhet të jetë më arsye për dëbim nga Zvicra", peticioni i dorëzohet parlamentit - Gazeta Express
string(106) "marrja-e-ndihmes-sociale-nuk-duhet-te-jete-me-arsye-per-debim-nga-zvicra-peticioni-i-dorezohet-parlamentit"

Lajme

Gazeta Express

09/06/2023 13:29

“Marrja e ndihmës sociale nuk duhet të jetë më arsye për dëbim nga Zvicra”, peticioni i dorëzohet parlamentit

Lajme

Gazeta Express

09/06/2023 13:29

Një peticion që synon të mbrojë banorët e huaj prej shumë kohësh që marrin ndihmë sociale nga dëbimi, iu dorëzua parlamentit të enjten, përcjell albinfo.ch.

I quajtur “Varfëria nuk është krim”, autorët e peticionit – kryesisht deputetë me prirje të majtë si dhe sindikata – theksojnë se pas 10 vitesh jetese në Zvicër, mbështetja në mbështetjen financiare nga qeveria nuk duhet të jetë më arsye për dëbim. siç është sipas legjislacionit aktual.

Lexo Edhe:

Ndër një sërë kushtesh që ligji zviceran përcakton për humbjen e të drejtave të qëndrimit është një varësi afatgjatë nga ndihma publike.

Ndërsa Këshilli Kombëtar e ka pranuar tashmë nismën, Këshilli i Shteteve do ta debatojë atë të hënën.