Makinat fluturuese tashmë realitet - Gazeta Express
string(34) "makinat-fluturuese-tashme-realitet"

AutoTech

Gazeta Express

30/06/2022 23:02

Makinat fluturuese tashmë realitet

AutoTech

Gazeta Express

30/06/2022 23:02

Nga Jetsons te Harry Potter, makinat fluturuese janë tiparet kryesore në filmat e suksesshëm të fantashkencës.

Tani, shkencëtarët kanë marrë frymëzim nga Jetsons me automjetin e tyre fluturues futurist – Jetson One.

Lexo Edhe:

Automjeti mund të arrijë shpejtësi deri në 63 mph me një distancë prej rreth 20 milje, dhe zhvilluesit e tij pretendojnë se ‘kushdo mund të blejë dhe të përdorë një të tillë’ – domethënë, nëse keni 92,000 dollarë për të shpenzuar.