Makina që u shit 200 mijë euro në ankand - Gazeta Express
string(40) "makina-qe-u-shit-200-mije-euro-ne-ankand"

Makina që u shit 200 mijë euro në ankand

AutoTech

Gazeta Express

26/08/2023 0:27

Megjithëse Japonia nuk shquhet për makina klasike, një model i quajtur Datsun 280ZX e prodhuar në vitin 1980, është blerë për një çerek milion dollarë.

Makina 43-vjeçare u shit për 231 mijë dollarë në një ankand të mbajtur në Javën e Makinave në Monterey të Amerikës.

Lexo Edhe:

280ZX është një model i 10-vjetorit, prej të cilit vetëm 3000 janë bërë sipas përshkrimit të ankandit.

Prej tyre, vetëm 500 ishin më ngjyrë të kuqe me të zezë, dhe kjo thuhet se mbeti e mbyllur për pothuajse gjithë jetën.

E veçanta e kësaj veture është ajo është vozitur vetëm 45 mijë kilometra dhe ndryshimi i vetëm që dallon nga origjinalja është ndërrimi i baterisë.

Largësia jashtëzakonisht e ulët e bën këtë ZX klasik një kapsulë kohore.

Është e pajisur me një pjesë të brendshme prej lëkure të kuqe dhe një transmision manual me pesë shpejtësi.

Është gjithashtu e pajisur me xhamat elektrikë, një sedilje shoferi me energji elektrike, një stereo kasetë AM/FM të fabrikës dhe që të mos harrojmë motorin 2.8-litërsh i mirë për 135 kuaj fuqi.

Sipas një ngjitësi origjinal që është i vendosur në dritare, vetura në vitin 1980 ishte shitur për 13,990 dollarë. /Shqip.com