Lumir Abdixhiku hapë letrat, tregon pse ia refuzoi darkën Albin Kurtit - Gazeta Express
string(69) "lumir-abdixhiku-hape-letrat-tregon-pse-ia-refuzoi-darken-albin-kurtit"

Lumir Abdixhiku hapë letrat, tregon pse ia refuzoi darkën Albin Kurtit

Lajme

Gazeta Express

20/05/2024 20:56

Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, tregoi në Pressing në T7 arsyet e refuzimit të ftesës për takim me kryeministrin Albin Kurti.

Ai tha se ftesa e Kurtit nuk ishte e sinqertë e as e vërtetë.

Lexo Edhe:

“Ftesa nuk ishte as e sinqertë e as e vërtetë, nuk ishte e sinqertë sepse në tekstin e ftesës flitej për agjendë legjislative që dy kryetarë partish s’kanë qa takohen kur kanë përfaqësuesit në kryesinë e Kuvendit. Përmbajtja ishte se flitej për zgjedhje, e dyta nuk ishte e vërtetë sepse në këto tri vite të Qeverisë ne si parti opozitare përkundër faktit që kemi shtruar dorën e bashkëpunimit, jemi përballë me një përbuzje dhe një propagandë të pashoq të kryeministrit dhe qeverisë”, tha Abdixhiku në Pressing, transmeton Express.

“Tani unë nuk mund ta strehoj gjithë betejën politike të ndyrë në gjashtë mujorin e fundit të mandatit, është tepër vonë”, u shpreh ai.

“Për çështjen e veriut edhe ishim takuar, për çështje të sigurisë kishim marrë pjesë. Por jo për çështjen e draft-statutit të Asociacionit, ai nuk e kishte parë të arsyshme të ndajë me partitë opozitare një dokument të tillë e kishte Vuçiqi shumë para nesh”, deklaroi tutje Abdixhiku.