“Lumbardhi Përsëri Publik” pjesë e Samitit Evropian të Trashëgimisë Kulturore - Gazeta Express
string(75) "lumbardhi-perseri-publik-pjese-e-samitit-evropian-te-trashegimise-kulturore"

“Lumbardhi Përsëri Publik” pjesë e Samitit Evropian të Trashëgimisë Kulturore

Arte

Gazeta Express

26/09/2022 16:10

Dje në Muzeun Çek të Muzikës në Pragë u mbajt “Dita e Ekselencës 2022”. Drejtori ekzekutiv i Fondacionit Lumbardhi, Ares Shporta prezantoi procesin e “Lumbardhi Përsëri Publik”, nismë e cila është në mesin e fituesve të Çmimeve të Trashëgimisë Evropiane / Çmimet Europa Nostra të këtij viti në kategorinë Angazhimi dhe Ndërgjegjësimi i Qytetarëve.

Samiti Evropian i Trashëgimisë Kulturore 2022 në Pragë, po mbahet mes datave 25-27 shtator, në kuadër të Presidencës Çeke të Këshillit të Bashkimit Evropian, organizuar nga ‘Euopa Nostra’ dhe Europa Nostra Republika Çeke, si dhe në bashkëpunim me Ministrinë Çeke të Kulturës.

Lexo Edhe:

/Gazeta Express