Luiza Gega merr medalje ari dhe shënon rekord kombëtar në Lojërat Mesdhetare - Gazeta Express
string(76) "luiza-gega-merr-medalje-ari-dhe-shenon-rekord-kombetar-ne-lojerat-mesdhetare"

Shqiperi

Gazeta Express

01/07/2022 21:32

Luiza Gega merr medalje ari dhe shënon rekord kombëtar në Lojërat Mesdhetare

Shqiperi

Gazeta Express

01/07/2022 21:32

Gara e 3000 metrave me pengesa në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022” nuk dhuroi asnjë surprizë, ashtu sikurse pritej, Luiza Gega i dhuroi medaljen e artë Shqipërisë në një garë të dominuar totalisht.

Gega realizoi një tjetër paraqitje fenomenale teksa vendosi edhe rekord të ri kombëtar me kohën 9:14.29, duke përmirësuar kështu rezultatin e një muaji më parë 9:15.48 që kishte arritur në Hengelo të Holandës.

Lexo Edhe:

Kjo është medalje e dytë e artë radhazi e Luiza Gegës në Lojërat Mesdhetare, asaj të “Tarragona 2018”, me atleten kuqezi që po kalon një formë të jashtëzakonshme.

Gjithashtu sot ka shkëlqyer edhe atleti Franko Burraj, i cili u kualifikua në finalen e 400 metrave. Burraj gjithashtu vendosi rekord kombëtar në këtë disiplinë me kohën 46:26.