Lufta në Ukrainë, pse tani është Zaporizhzhia në shënjestër? - Gazeta Express
string(58) "lufta-ne-ukraine-pse-tani-eshte-zaporizhzhia-ne-shenjester"

Lajme

Gazeta Express

26/05/2022 9:00

Lufta në Ukrainë, pse tani është Zaporizhzhia në shënjestër?

Lajme

Gazeta Express

26/05/2022 9:00

Ditën e djeshme ka pasur sulme me raketa ruse në qytetin jugor të Zaporizhzhia në atë që shihet si sulmi më i madh në qytet deri më tani. Të paktën një person ka vdekur dhe tre të tjerë janë plagosur.

Zyrtarët ukrainas thonë se Rusia ka mbledhur tre nga grupet e saj taktike të batalionit në Vasylivka rreth 50 km në jug të qytetit, por nuk është ende e qartë nëse ata planifikojnë të nisin një ofensivë në Zaporizhzhia.

Lexo Edhe:

Zona është e rëndësishme sepse është një qendër kryesore transporti, veçanërisht për hekurudhat. Në zonë është shumë e zhvilluar industria e rëndë duke përfshirë një fabrikë çeliku dhe disa kompani mbrojtëse. Aty ndodhet edhe Motor Sich, fabrika që prodhon motorë për avionë dhe helikopterë që rusët pretendojnë se i kanë goditur dhe një prodhues radar.

Më herët gjatë konfliktit, shumë njerëz nga Mariupol u nisën për në qytet, i cili deri më tani mendohej se kishte qenë relativisht i sigurt.

Zaporizhzhia është gjithashtu afër një centrali bërthamor, i cili është më i madhi në Evropë, në bregun jugor të lumit Dnieper.

Trupat ruse po pushtojnë zonën e përhapur dhe ndërsa stafi ukrainas po e operon atë, rusët kanë dërguar ekspertët e tyre bërthamorë për të monitoruar punën e tyre.

Normalisht, termocentrali gjeneron më shumë se gjysmën e energjisë bërthamore të Ukrainës dhe 20% të furnizimit total me energji elektrike të vendit. /abcnews.al