Lojërat Olimpike Verore do të mbahen, konfirmon kryeministri japonez - Gazeta Express

Lojërat Olimpike Verore do të mbahen, konfirmon kryeministri japonez

Gazeta Express

15/03/2020 12:59

Kryeministri i Japonisë, Shnzo Abe, ka thënë se, ashtu siç është planifikuar, Lojërat Olimpike Verore do të mbahen në muajin qershor, me gjithë shqetësimet se koronavirusi mund të ndikojë në shtyrjen e tyre.

Por Abe nënvizoi se Komiteti Olimpik Ndërkombëtar do ta thotë fjalën e fundit për zhvillimin apo jo të Tokio 2020, transmeton Gazeta Express.

“Ne do ta tejkalojmë shpërndarjen e sëmundjes infektuese dhe do t’i organizojmë Lojërat Olimpike pa problem, ashtu siç është planifikuar”, tha Abe.

Japonia i ka më shumë se 1.400 raste dhe 28 të vdekur nga koronavirusi.

Kosova synon të jetë pjesë e këtyre lojërave, me xhudon sportin primar që mund t’i sjellë vendit medalje. /Gazeta Express/