Lirohet themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange - Gazeta Express
string(45) "lirohet-themeluesi-i-wikileaks-julian-assange"

Lirohet themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange

Lajme

Gazeta Express

25/06/2024 7:33

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange është larguar nga një burg në Mbretërinë e Bashkuar pasi ka arritur një marrëveshje me SHBA-në mbi akuzat për spiunazh.

Assange ka pranuar të pranojë fajin për një akuzë të krimit për marrjen dhe zbulimin e dokumenteve të klasifikuara në lidhje me ushtrinë amerikane dhe sistemet e sigurisë kombëtare.

Lexo Edhe:

Assange do të dënohet me 62 muaj të kryer tashmë në një seancë dëgjimore në ishullin Saipan të mërkurën dhe pritet të kthehet në shtëpi në Australi pas asaj seance. Kështu Assange bëhet një njeri i lirë.

Betejat e tij ligjore dhe luftimet kundër ekstradimit në SHBA, ku u kërcënua me burgim të përjetshëm apo edhe me vdekje, zgjatën më shumë se 13 vjet.