Lionel Messi zgjedh portierin më të mirë aktual në botë - Gazeta Express
string(55) "lionel-messi-zgjedh-portierin-me-te-mire-aktual-ne-bote"

Lionel Messi zgjedh portierin më të mirë aktual në botë

Sport

Gazeta Express

13/06/2024 19:45

Lionel Messi e ka cilësuar bashkëlojtarin e tij nga Argjentina, Emiliano Martinez, si portierin më të mirë në futbollin botëror për momentin.

Martinez, dikur i Arsenalit, aktualisht luan për skuadrën e Ligës Premier – Aston Villa. Ai ka luajtur një rol kryesor në suksesin e fundit ndërkombëtar të Argjentinës. Martinez ishte heroi i kombëtares së tij si në Kupën e Amerikës 2021 ashtu edhe në Kupën e Botës FIFA 2022.

Lexo Edhe:

Martinez bëri paraqitje spektakolare në gjuajtjet e penalltive kundër Holandës në çerekfinale dhe Francës në finalen e Kupës së Botës. Messi tani i ka dhënë portierit e më të mirit në botë. Kapiteni i Argjentinës i tha Martin Arevalo: “Dibu Martinez është portieri më i mirë në botë”.

Lionel Messi dhe bashkëlojtarët tani janë të fokusuar në mbrojtjen e titullit kampion në Copa America 2024. Turneu në SHBA do të nisë më 20 qershor me Argjentinën që do të përballet me Kanadanë në ndeshjen inauguruese.

Emi Martinez do të jetë sërish një lojtar kyç për skuadrën e Lionel Scalonit. Martinez është një portier me përvojë në skenën ndërkombëtare. Ai deri më tani ka bërë 38 paraqitje për La Albiceleste, duke mbajtur 28 herë portën e paprekur./GazetaExpress/