Largoni rrathët e zinj me produkte shtëpiake - Gazeta Express
string(44) "largoni-rrathet-e-zinj-me-produkte-shtepiake"

Largoni rrathët e zinj me produkte shtëpiake

Shneta

Gazeta Express

04/06/2024 11:42

Rrathët e zinj janë një dukuri e zakonshme në fytyrat e shumë njerëzve dhe tregojnë gjendjen e gjumit, stresin, moshën dhe gjendjen me alergjitë.

Ndonjëherë duket se kur humbasim dhjetë minuta gjumë, sytë tanë e paguajnë atë me fryrje dhe njolla, dhe nëse vuani nga alergjitë, me siguri keni vënë re se venat tuaja janë më të theksuara për shkak të kruajtjes dhe fryrjes së syve.

Lexo Edhe:

Gjithashtu, me kalimin e viteve humbet elasticiteti i lëkurës, gjë që mund të rezultojë në shfaqjen e rrathëve të errët më të theksuar. Pra, çfarë bëni për të hequr qafe rrathët e zinj? Më poshtë po ju paraqesim katër mënyra për të zbardhur lëkurën poshtë syve dhe për ta bërë atë më elastike.

Terapia e të ftohtit

Terapia e ftohjes është një nga zgjidhjet më të mira për rrathët e zinj. Diçka e ftohtë poshtë syve mund të zvogëlojë grumbullimin e lëngjeve nën lëkurë dhe të zvogëlojë pamjen e lëkurës së varur. Gjithashtu ndihmon nëse vendosni pjesën e pasme të një luge të ftohtë në vendin poshtë syve, madje disa këshillojnë ta zhytni fytyrën në një tas të mbushur me ujë të ftohtë dhe kube akulli.

Çaj kamomili

Kamomili është i njohur për vetitë e tij anti-inflamatore dhe qetësuese, kështu që mund të zvogëlojë ënjtjen dhe skuqjen poshtë syve. Aplikoni çajin e ftohur të kamomilit me pambuk në zonën poshtë syve dhe prisni rezultatin.

Vaji i bajames

Vaji i bajames siguron hidratimin afatgjatë të lëkurës. Nëse fërkoni butësisht disa pika vaj në lëkurën poshtë syve, mund të zvogëloni dukshmërinë e rrathëve të errët.

Copa patate

Patatet përmbajnë enzimën katekolazë, e cila mund të ndihmojë në reduktimin e rrathëve të errët. Thjesht prisni patatet në feta të holla dhe vendosini në sy për 15 minuta.