Lamtumirë dentist! Si të pastroni gurëzat në kushte shtëpie - Gazeta Express
string(58) "lamtumire-dentist-si-te-pastroni-gurezat-ne-kushte-shtepie"

Lamtumirë dentist! Si të pastroni gurëzat në kushte shtëpie

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

20/06/2022 22:29

Gurëzat e dhëmbëve nuk janë vetëm një problem për shëndetin tuaj oral, por edhe për estetikën e jashtme.

Më poshtë ne do ju japim zgjidhjen se si ti hiqni gurëzat nga dhëmbët në kushte shtëpie dhe pa shkuar më tek stomatologu.

Ja si t’i patroni dhëmbët në kushte shtëpie:

Përbërësit:

1/2 l Ujë

60 g miell

Përgatitja:

Përzieni përbërjen dhe lëreni që të vlojë në temperaturë të ulët për 10 minuta. Largojeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Bëhet sikur pasta normale e dhëmbëve. Lani dhëmbët tuaj me këtë pastë dy herë në muajt nga 5 minuta.