Lamborghini Urus S, me pamje të re – është i mahnitshëm - Gazeta Express
string(52) "lamborghini-urus-s-me-pamje-te-re-eshte-i-mahnitshem"

AutoTech

Gazeta Express

29/09/2022 22:09

Lamborghini Urus S, me pamje të re – është i mahnitshëm

AutoTech

Gazeta Express

29/09/2022 22:09

Në muajin gusht në Pebble Beach, Lamborghini prezantoi Urusin e rinovuar në një version më të fuqishëm Performante, megjithatë, pasardhësi i vërtetë i Super SUV jashtëzakonisht popullor në formën e tij bazë është versioni i ri S.

Për herë të parë, kompania nga Sant’Agata Bolognese do të shesë dy versione të pasuesit shpirtëror të modelit LM002. Mund të thuhet se shërben si një alternativë delikate për Performante, aq sa mund të jetë një Lamborghini.

Lexo Edhe:

Urus S fuqizohet nga i njëjti motor i përmirësuar 4.0 litra V8 me dy turbo që zhvillon 666 kuaj/fuqi dhe 850 Nm çift rrotullues, megjithatë, Performante është 47 kg më i lehtë dhe për këtë arsye më i shpejtë.

Lamborghini thotë se Performante përshpejton nga 0 në 100 km/h për 3.3 sekonda, ndërsa Urus S i duhen 3.5 sekonda. Shpejtësia maksimale mbetet e njëjtë në 305 km/h. Urus S nga 0 në 200 km/h arrin për 1.25 sekonda, ndaj nuk është për t’u nënvlerësuar në konkurrencën e SUV-ve me performancë të lartë.

Midis premierës së Performante dhe Model S, Ferrari zbuloi SUV-në e tij Purosangue me një motor V12. Këta janë rivalë të drejtpërdrejtë, dhe konkurrenca është gjithashtu Aston Martin DBX dhe Bentley Bentayga Speed.

Lamborghini ka përfshirë në ofertë buzë mat titani 22 inç dhe një set bronzi 23 inç. Është e mundur të zgjidhni një çati karboni “të zhveshur”, si dhe përfundime të zeza mat ose me shkëlqim të sistemit të ri të shkarkimit në vend të çelikut të krehur.

Pajisjet standarde përfshijnë mbrojtjen e karriges prej çeliku inox në të zezë mat, si dhe një mbulesë motori prej karboni me hyrje ajri të zezë mat. Opsionet janë detaje të errëta ose mat ose me shkëlqim. Brendësia me dy ngjyra përmban lëkurë të re dyngjyrëshe.

Ende nuk ka informacione për versionin hibrid, por Lamborghini tha se do të elektrizojë të gjitha modelet e tyre deri në vitin 2024. Urus mund të marrë një motor hibrid plug-in bazuar në atë të përdorur nga Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid, por asgjë nuk është konfirmuar ende. /Telegrafi/